Takip Edin

Gündem

Ahmet Davutoğlu, konuştu: “Erdoğan zarar veriyor”

Yayınlanma tarihi

-

İngiliz Financial Times gazetesi, parti kurmaya hazırlandığı konuşulan 62, 63 ve 64’üncü hükümetlerin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’yla yaptığı söyleşiye yer verdi. Laura Pitel’e verdiği demeçte partisi AKP’ye eleştiriler yönelten Davutoğlu, halen AKP’deki reform faaliyetleri için sorumluluk hissettiğini fakat ‘umudunun kalmadığını’ söyledi.

Gazetede, ‘Eski Başbakan, ‘Erdoğan’ın AKP’si derin bir mutsuzlukla parçalanıyor’ dedi’ başlığıyla yer alan söyleşi şöyle:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidar partisi ‘derin bir mutsuzluk’ içerisinde, eski başbakan Türkiye’nin baskın politik hareketini bölebilecek bir ayrılıkçı harekete önderlik ettiği için uyarıldı.

Ahmet Davutoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) temel değerlerinden uzaklaşmasının, partinin tabanı ve üst kademeleri arasında büyük hoşnutsuzluk yarattığını söyledi.”

“ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN TEMEL KURUMLARINA ZARAR VERİYOR”

“Davutoğlu Financial Times’a verdiği söyleşide AKP’nin bir zamanlar ‘adalete, özgürlüğe, düşünce özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne’ değer verdiğini belirtti. Erdoğan’la girdiği güç mücadelesinin ardından istifa eden partinin eski lideri, sözlerine şunu ekledi:

‘[Fakat] son üç yılda, hayatımız boyunca saygı gösterdiğimiz bu temel değerlerin göz ardı edildiğini gözlemledim.’

‘Kurumlar zayıflıyor’ diyen Davutoğlu, başkanlık sistemine geçişle birlikte benzersiz bir gücün ellerine teslim edildiği Erdoğan’ın Türkiye’nin ‘temel yapılarına zarar verdiğini’ söyledi.

İktidara geldiği 2002 yılından beri partinin önemli bir figürü olan Davutoğlu, AKP’nin ağır yenilgi yaşayarak Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul ve başkent Ankara’yı kaybetmesinin ardından kamuoyunda hoşnutsuzluğunu dile getiren iki önemli isimden biri oldu.”

“FAZLA UMUDUM YOK”

“Eski başbakan, Nisan ayında AKP yönetimine karşı yayımladığı 4 bin kelimelik eleştiriyle sessizliğini bozdu. Ay başında, güçlü eski ekonomi bakanı Ali Babacan, partiden Türkiye’nin ‘yeni gelecek vizyonuna’ ihtiyacı olduğunu söyleyerek istifa etti.

Partinin tecrübeli isimlerinin yaptığı bu eleştiriler Erdoğan’a karşı örneği görülmemiş bir meydan okumayı temsil ediyor. Eleştiriler, Erdoğan’ın derin ekonomik problemlerle uğraştığı ve Batı’yla gerilimi tırmandırdığı bir zamanda geliyor. Erdoğan geçen hafta bölünme ihtimaliyle ilgili soruya öfkeli yanıt verdi: ‘Bu ihanetin bir parçası olanlar bedelini ağır ödeyecek.’

AKP üyeliğine devam eden Davutoğlu, halen parti içerisinden reform faaliyetlerinde bulunmak için ‘sorumluluk’ hissettiğini söyledi ama ekledi, ‘fazla umudum yok.’ Yeni parti için henüz bir takvim belirlenmiş değil.”

DIŞ POLİTİKASI SORGULANIYOR

“Türkiye’deki mevcut muhalefetse, Davutoğlu’nun kendisini ülke sorunlarının çözümü olarak lanse etmesine karşılık derin şüpheler duyduğunu belirtiyor. AKP’nin dış politikasının mimarı olarak, Davutoğlu birçok kişi tarafından Arap Baharı’ndan sonra Türkiye’nin bölgede izole oluşuna sebep olmakla suçlanıyor.

Eleştirmenler ayrıca Davutoğlu’nun istifa ettiği 2016 yılında, Türkiye’de ifade özgürlüğü ve insan hakları önündeki büyük engeller hakkında gerçek olmayan demeçler verdiğini belirtiyor.”

DEMİRTAŞ YORUMU: “SORUMLUSU BEN DEĞİLİM”

“Davutoğlu kendisini savunarak defalarca Türkiye’nin otoriterleşmesine karşı endişelerini dile getirdiğinde ısrar ediyor: ‘Ben birçok gazeteciyi savundum’diyor. ‘Fikirlere ve entelektüel özgürlüğe saygı duyulması gerektiğini söyledim.’

Ayrıca şüpheci liberallerin de Davutoğlu’nun terörizm suçlamalarıyla üç yılını parmaklılar ardında geçiren Kürt muhalefeti lideri Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu kınamayı reddetmesinden etkilenmemesi pek mümkün değil. Davutoğlu, ‘Demirtaş benim istifamdan 6 ay sonra hapse atıldı. Yani ben bunun sorumlusu değilim’ diyor ve ekliyor, ‘Bu yasal bir süreç… Ben herhangi bir şey yapamam.’

“AKP SEÇMENİNDEN DAVUTOĞLUNA DESTEK YOK”

“Desteğinde azalma olmasına rağmen, Erdoğan ülkenin en popüler siyasetçisi olmaya devam ediyor. Araştırma şirketi PIAR’ın yayınladığı son ankete göre, AKP seçmeninin yüzde 80’i Davutoğlu tarafından kurulacak bir partiye asla destek olmayacağını belirtiyor. Ankette, Davutoğlu saflarına katılmamakta direnen Ali Babacan tarafından kurulacak partiye daha olumlu bakıldığı öne sürüldü.

Politikacıların dinamikleri sürdürmek yerine değiştirmeleri gerektiğini söyleyen eski başbakan, kendi hedefinin Türkiye’de yeni bir siyasi iklim yaratmak olduğunu ekledi. Davutoğlu, ‘İhtiyacımız olan şey açıklığa, şeffaflığa, özgürlüğe ve korkusuzca konuşabilmeye dayalı yeni bir psikoloji’ diye konuştu.

Davutoğlu sesini yükseltmeye karar verdiğinde, hiçbir Türk ana akım yayın kuruluşunun kendisini ekrana çıkarmadığını söyledi.

Bu ay, bir Youtube programında kendisiyle söyleşi yapan üç muhalif gazetecinin Rus devlet haber ağı Sputnik’teki programlarına son verildi. Bu, Ankara ve Moskova arasında Rus S-400 hava savunma sitemlerinin satın alınmasında sonra gelişen yakınlığın bariz bir işaretiydi.

Davutoğlu akraba kayırmacılık ve yolsuzluk konularında tartışma başlatmak istediğini vurgulayarak ‘Çünkü eğer eski başbakan olarak ben korkarsam, vatandaşlar sesini çıkaramazlar’ dedi ve ekledi: ‘Eğer konuşmaktan, düşünmekten korkarsanız, çözüm üretemezsiniz.’”

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AK Parti’liler birbirine girdi : Yardım çeklerini yemişler.!

Yayınlanma tarihi

-

AK Parti Koçarlı İlçe Başkanı İlyas Arslan’ın AK Parti Genel Merkezi tarafından gönderilen yardım çekleri üzerinden usulsüzlük yaptığı iddia edildi. Belediye Başkanı Kaplan, yolsuzluğu affetmeyerek Genel Merkez’den Arslan’ın görevden alınmasını istedi.

AK Parti Koçarlı İlçe Başkanı İlyas Arslan’ın AK Parti Genel Merkezi tarafından Ramazan Ayı nedeniyle gönderilen 250 TL’lik yardım çeklerini ihtiyaç sahiplerine vermediği, çekleri yakın arkadaşları, akrabaları ve üçüncü şahısların TC kimlik numaralarını göstererek yolsuzluk yaptığı iddia edildi.

Yaşanan gelişme üzerine Ses Gazetesi’ne konuşan AK Parti’li Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, yaşananları doğrulayarak, “Yardımın doğru gitmediğiyle alakalı görevden alınmasını istedim. Hazırladıkları listeyi iptal ettim. Kul hakkını kimseye yedirmeyiz. Bunlarla bu iş yürütülemez. İlçe Başkanı ile Kadın Kolları Başkanı Yasemin Uygun’un görevden alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yaşanan gelişmeler üzerine AK Parti Koçarlı İlçe Başkanı İlyas Arslan’dan yana tavır alan AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen ise kamuoyuna yansıyan iddiaların gerçek dışı olduğunu açıkladı.

Devamını oku

Gündem

Yine bekçi terörü: Hem dayak hem biber gazı

Yayınlanma tarihi

-

Ankara Etimesgut’ta bekçiler çöp dökmeye çıkan bir genci dövdü, müdahale etmek isteyen aileye ise biber gazı sıktı.

Sık sık gündeme gelen bekçiler bu kez de Ankara Etimesgut’ta çöp dökmeye çıkan bir genci öldüresiye dövdü, ailesine biber gazı sıktı. Yaşanan olayı İyi Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk gündeme getirdi.

Sosyal medya hesabından olayı paylaşan Yetkin Öztürk, 6 gün önce Ankara Etimesgut’ta çöp dökmeye çıkan bir gencin bekçiler tarafından coplarla dövüldüğünü, olaya müdahale etmek isteyen aileye biber gazı sıkıldığını, astım hastası gencin babasının göğsüne de ayakları ile bastıklarını yazdı.

Yetkin Öztürk olayı şöyle anlattı:

“Serkan isimli genç çöp dökmek için dışarıya çıkıyor. Bölgede görevli iki bekçi, apartmandan içeri girmek üzere olan gence neden dışarıda olduğunu soruyor. Çöp dökmek için çıktığını söyleyen genci bekçiler öldüresiye dövüyor. Olayı duyan ve müdahale etmeye çalışan gencin ailesine de biber gazı sıkılıyor. Astım hastası babanın göğsüne ayakları ile basıp teslim alıyorlar. Polis ve bekçi takviyesi ile 20 kişilik ekip ters kelepçe ile aile karakola götürülüyor.

Kontrol için hastaneye götürülen Serkan ve ailesi ters kelepçe ile doktor tarafından muayene ediliyor. Karakolda kendilerine alenen terörist ifadesi defalarca kullanılıyor. Annenin namaz kılmasına bile izin verilmiyor. Sahur vakti su içmek isteyen aileye tuvalet lavaboları gösteriliyor. 12 yaşındaki çocuk yasal olmadığı halde tek başına ifadesi alınıyor. İki saat sonra binanın kameralarının kayıt cihazları sökülüyor. Serkan kardeşimiz Hakkari’de askerdeyken mayın patlıyor kulağında işitme sorunu var. Serkan, ‘ekmeğimi gözlerimle kazanıyorum’ diyor. Belediyede sayaç okuyan işçi kardeşim şuan çok kötü.”

Devamını oku

Gündem

Buket Aydın istifa edince Kılıçdaroğlu ve Buket Aydın’ın diyaloğu yeniden gündemde

Yayınlanma tarihi

-

Kanal D Ana Haber Spikerliğinden istifa ettiğini duyuran Buket Aydın’ın belediye seçimleri öncesi Kılıçdaroğlu’nu konuk ettiği program yeniden gündeme geldi.

Kanal D Ana Haber Spikeri Buket Aydın, 31 Mart Seçimleri öncesi Kanal D Ana Haber’de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu konuk etmişti. Aydın, bu programda CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, “Büyükşehirlerde beklediğiniz sonuçları alamadınız” sorusunu yönelttiği sırada CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Alacağız, İstanbul’u alacağız, Ankara’yı alacağız” sözleri ile karşılaşmıştı.

Buket Aydın’ın CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu gülerek dinlemesi dikkat çekti. Ancak seçimlerden sonra CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun saydığı yerlerden bir çoğunu kazanması ile Aydın’a yönelik çok sayıda eleştiri geldi.

Buket Aydın’ın bugün akşam saatlerinde Kanal D’deki görevinden istifa ettiğini duyurmasının ardından tarihi diyalog yeniden gündeme geldi.

Devamını oku

Popüler İçerikler