Takip Edin

Gündem

Ahmet Davutoğlu, konuştu: “Erdoğan zarar veriyor”

Yayınlanma tarihi

-

İngiliz Financial Times gazetesi, parti kurmaya hazırlandığı konuşulan 62, 63 ve 64’üncü hükümetlerin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’yla yaptığı söyleşiye yer verdi. Laura Pitel’e verdiği demeçte partisi AKP’ye eleştiriler yönelten Davutoğlu, halen AKP’deki reform faaliyetleri için sorumluluk hissettiğini fakat ‘umudunun kalmadığını’ söyledi.

Gazetede, ‘Eski Başbakan, ‘Erdoğan’ın AKP’si derin bir mutsuzlukla parçalanıyor’ dedi’ başlığıyla yer alan söyleşi şöyle:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidar partisi ‘derin bir mutsuzluk’ içerisinde, eski başbakan Türkiye’nin baskın politik hareketini bölebilecek bir ayrılıkçı harekete önderlik ettiği için uyarıldı.

Ahmet Davutoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) temel değerlerinden uzaklaşmasının, partinin tabanı ve üst kademeleri arasında büyük hoşnutsuzluk yarattığını söyledi.”

“ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN TEMEL KURUMLARINA ZARAR VERİYOR”

“Davutoğlu Financial Times’a verdiği söyleşide AKP’nin bir zamanlar ‘adalete, özgürlüğe, düşünce özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne’ değer verdiğini belirtti. Erdoğan’la girdiği güç mücadelesinin ardından istifa eden partinin eski lideri, sözlerine şunu ekledi:

‘[Fakat] son üç yılda, hayatımız boyunca saygı gösterdiğimiz bu temel değerlerin göz ardı edildiğini gözlemledim.’

‘Kurumlar zayıflıyor’ diyen Davutoğlu, başkanlık sistemine geçişle birlikte benzersiz bir gücün ellerine teslim edildiği Erdoğan’ın Türkiye’nin ‘temel yapılarına zarar verdiğini’ söyledi.

İktidara geldiği 2002 yılından beri partinin önemli bir figürü olan Davutoğlu, AKP’nin ağır yenilgi yaşayarak Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul ve başkent Ankara’yı kaybetmesinin ardından kamuoyunda hoşnutsuzluğunu dile getiren iki önemli isimden biri oldu.”

“FAZLA UMUDUM YOK”

“Eski başbakan, Nisan ayında AKP yönetimine karşı yayımladığı 4 bin kelimelik eleştiriyle sessizliğini bozdu. Ay başında, güçlü eski ekonomi bakanı Ali Babacan, partiden Türkiye’nin ‘yeni gelecek vizyonuna’ ihtiyacı olduğunu söyleyerek istifa etti.

Partinin tecrübeli isimlerinin yaptığı bu eleştiriler Erdoğan’a karşı örneği görülmemiş bir meydan okumayı temsil ediyor. Eleştiriler, Erdoğan’ın derin ekonomik problemlerle uğraştığı ve Batı’yla gerilimi tırmandırdığı bir zamanda geliyor. Erdoğan geçen hafta bölünme ihtimaliyle ilgili soruya öfkeli yanıt verdi: ‘Bu ihanetin bir parçası olanlar bedelini ağır ödeyecek.’

AKP üyeliğine devam eden Davutoğlu, halen parti içerisinden reform faaliyetlerinde bulunmak için ‘sorumluluk’ hissettiğini söyledi ama ekledi, ‘fazla umudum yok.’ Yeni parti için henüz bir takvim belirlenmiş değil.”

DIŞ POLİTİKASI SORGULANIYOR

“Türkiye’deki mevcut muhalefetse, Davutoğlu’nun kendisini ülke sorunlarının çözümü olarak lanse etmesine karşılık derin şüpheler duyduğunu belirtiyor. AKP’nin dış politikasının mimarı olarak, Davutoğlu birçok kişi tarafından Arap Baharı’ndan sonra Türkiye’nin bölgede izole oluşuna sebep olmakla suçlanıyor.

Eleştirmenler ayrıca Davutoğlu’nun istifa ettiği 2016 yılında, Türkiye’de ifade özgürlüğü ve insan hakları önündeki büyük engeller hakkında gerçek olmayan demeçler verdiğini belirtiyor.”

DEMİRTAŞ YORUMU: “SORUMLUSU BEN DEĞİLİM”

“Davutoğlu kendisini savunarak defalarca Türkiye’nin otoriterleşmesine karşı endişelerini dile getirdiğinde ısrar ediyor: ‘Ben birçok gazeteciyi savundum’diyor. ‘Fikirlere ve entelektüel özgürlüğe saygı duyulması gerektiğini söyledim.’

Ayrıca şüpheci liberallerin de Davutoğlu’nun terörizm suçlamalarıyla üç yılını parmaklılar ardında geçiren Kürt muhalefeti lideri Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu kınamayı reddetmesinden etkilenmemesi pek mümkün değil. Davutoğlu, ‘Demirtaş benim istifamdan 6 ay sonra hapse atıldı. Yani ben bunun sorumlusu değilim’ diyor ve ekliyor, ‘Bu yasal bir süreç… Ben herhangi bir şey yapamam.’

“AKP SEÇMENİNDEN DAVUTOĞLUNA DESTEK YOK”

“Desteğinde azalma olmasına rağmen, Erdoğan ülkenin en popüler siyasetçisi olmaya devam ediyor. Araştırma şirketi PIAR’ın yayınladığı son ankete göre, AKP seçmeninin yüzde 80’i Davutoğlu tarafından kurulacak bir partiye asla destek olmayacağını belirtiyor. Ankette, Davutoğlu saflarına katılmamakta direnen Ali Babacan tarafından kurulacak partiye daha olumlu bakıldığı öne sürüldü.

Politikacıların dinamikleri sürdürmek yerine değiştirmeleri gerektiğini söyleyen eski başbakan, kendi hedefinin Türkiye’de yeni bir siyasi iklim yaratmak olduğunu ekledi. Davutoğlu, ‘İhtiyacımız olan şey açıklığa, şeffaflığa, özgürlüğe ve korkusuzca konuşabilmeye dayalı yeni bir psikoloji’ diye konuştu.

Davutoğlu sesini yükseltmeye karar verdiğinde, hiçbir Türk ana akım yayın kuruluşunun kendisini ekrana çıkarmadığını söyledi.

Bu ay, bir Youtube programında kendisiyle söyleşi yapan üç muhalif gazetecinin Rus devlet haber ağı Sputnik’teki programlarına son verildi. Bu, Ankara ve Moskova arasında Rus S-400 hava savunma sitemlerinin satın alınmasında sonra gelişen yakınlığın bariz bir işaretiydi.

Davutoğlu akraba kayırmacılık ve yolsuzluk konularında tartışma başlatmak istediğini vurgulayarak ‘Çünkü eğer eski başbakan olarak ben korkarsam, vatandaşlar sesini çıkaramazlar’ dedi ve ekledi: ‘Eğer konuşmaktan, düşünmekten korkarsanız, çözüm üretemezsiniz.’”

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

34 CHP’li başkan için ‘kayyum’ iddiası: Başta İmamoğlu var!

Yayınlanma tarihi

-

Sabah Gazetesi’nin Güney ekinde köşe yazarlığı yapan Ersin Ramoğlu, bugünkü köşe yazısında HDP’li belediyelerden sonra kayyum atamalarının CHP’li belediyelere de geleceğini yazdı. Ramoğlu, başta İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere 34 CHP’li başkanı hedefte.

Yandaş yazar Ramoğlu; İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu gibi 34 CHP’li başkanını hedef gösterdi.

Devamını oku

Gündem

Abdullah Gül’den kayyum tepkisi: ‘Bu şekilde’ görevden alınmaları doğru olmamıştır

Yayınlanma tarihi

-

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Diyarbakır, Mardin ve Van’da görevden alınan belediye başkanlarına dair bir açıklama geldi.

Gül, “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının “bu şekilde” görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır” dedi.

NE OLMUŞTU?

Bu sabah saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Mızraklı, Türk ve Ertan’ın “terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” söylendi.

Devamını oku

Gündem

İstanbul ve Ankara için kayyum atanacak iddialarına Gürsel Tekin: İstanbul ve Ankara kulağımıza geliyor

Yayınlanma tarihi

-

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, kayyum atamalarının Ankara ve İstanbul için altyapı olarak hazırlandığı haberlerinin kulağına geldiğini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum ataması sonrası, CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin açıklama yaptı.

Sosyal medyada konuşulan “Kayyum sırası İstanbul ve Ankara’ya geliyor” yorumlarını duyduklarını belirten Tekin, parti toplantısından sonra açıklama yapacaklarını belirtti.

Türkiye Gündemi’nden Müşerref Seçkin’e konuşan CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, “Ankara ve İstanbul için böyle bir hazırlığın olduğunu duyduk. Partimizin toplantısından sonra daha net birşeyler söyleyebiliriz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Bu sabah saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Mızraklı, Türk ve Ertan’ın “terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” söylendi.

Halkın seçtiği belediyelere kayyum atanmasına tepkiler çığ gibi: Darbecilik

31 Mart yerel seçimlerinde halkın oylarıyla seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasına büyük tepki gösterildi.

DW Türkçe’ye konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Yeni bir darbeyle karşı karşıyayız. Darbeler sadece tankla, topla olmuyor. Halkın iradesine darbe, sandığa darbe yapıldığını da hep birlikte görüyoruz” dedi.

Tanrıkulu, “Hukuka da demokrasiye de sığmayacak bir durumla karşı karşıyayız” diye ekledi.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “31 Mart’ta kayyumlardan aldığımız belediyelere, yeniden kayyum atıyorlar. Tamamen uyduruk gerekçelerle yapıyorlar bunu. Halkın iradesi, hukuk yeniden gaspediliyor. Bu iktidarın demokratik hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Türkiye’de demokrasiye darbe üstüne darbe vuruluyor” ifadesini kullandı.

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli: Demokrasi’de buluşmuş insanlara saldırıdır

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli ise yaptığı açıklamada; ” Demokrasi’de buluşmuş insanlara saldırıdır.Bu soysuz siyasete karşı yanyana duralım” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise , “Belediye Başkanları Seçim İle gelir. Seçim İle gider. Seçilmiş Belediye Başkanların ; Milletin iradesine rağmen görevden alınması milli iradeyi hiçe saymaktır. Demokrasiyi zayıflatmaktır. Otoriter rejimi güçlendiren girişimlerdir. Çare demokrasi içinde sorunları çözmek.” paylaşımını yaptı.

HDP Milletvekili Garo Paylan ise halkın iradesine darbe yapıldığını belirterek, tüm toplumu tepki vermeye çağırdı. Paylan, “Dört ay önce halkın ezici çoğunluğuyla geri aldığımız Diyarbakır, Van, Mardin belediyelerine yine kayyım atadılar. Halkın iradesine yapılan bu alçakça darbeye karşı bütün siyasi partiler ve toplum tepki vermelidir. Sustukça sıra Ankara’ya da, İstanbul’a da gelir…” uyarısında bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Son yol ayrımındaki AKP iktidarı yine demokrasiyi değil faşizmi seçti. Büyük çoğunlukla halkın tercih ettiği belediye başkanlarını görevden almak, iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmasıdır. Seçimle gelen artık seçimle gitmiyorsa iktidarı elinde tutan darbecidir, faşisttir!” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “AKP’nin yeni belediyecilik anlayışı kayyumdan ibaret! Daha seçimlerin üzerinden 5 ay geçmeden, seçilerek alamadıklarını gaspla almaya çalışıyorlar. Bu demokrasi darbesinin hukukla açıklanamayacak bir gerekçesi olmadığı aşikardır!”

CHP Gençlik Kolları: Bu kararı tanımıyoruz

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz imzasıyla yayınlanan açıklamada, “19 Ağustos 2019 sabahı Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine AKP iktidarı tarafından “kayyum” adı altında yapılan bu darbeyi kınamakla yetinmiyor; bu kararı tanımıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

“31 Mart seçimlerine girmesinde hiçbir sakınca bulunmayan, ancak 4 ay sonunda bir anda ‘terörize’ edilen bu yönetimlerin, halkın iradesiyle seçildiğini iktidara bir kez daha hatırlatmak isteriz. Hepimizle eşit yurttaşlığa sahip olan Van, Diyarbakır ve Mardin halkının ve iradesinin daima yanında olacağız.

6 Mayıs’ta İstanbul’da yaptıkları sandık darbesinden ders çıkarmayan AKP iktidarı bilmelidir ki 23 Haziran için verdiğimiz mücadele yarım kalmamıştır.
İsraf yolsuzluk ve kent ihaneti üzerine kurulu kayyumculuk siyasetinin karşısında; barışın eşitliğin ve katılımcı yurttaşlığın kentlerini birlikte kuracağız.

Dayanışma ve kardeşlikle”

Devamını oku

Popüler İçerikler