Takip Edin

Gündem

AKP, ‘içi boş’ üç bavulla başvurmuştu: Seçim tekrarlanamaz

Yayınlanma tarihi

-

Yerel seçimlerin ardından AKP ve MHP’nin yaptığı olağanüstü itirazlarla ilgili karar haftasına girildi. Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ‘içi boş’ üç bavulla başvuran ve basına yaptıkları açıklamalarda hiçbir somut delil öne süremeyen AKP’liler, YSK’ye seçimin iptali ve yenilenmesi talepli itirazda bulunmuştu. Kurulun kararı en geç Cuma gününe kadar vermesi bekleniyor.

AKP’nin bu talebinin “hukuken geçersiz olduğunu” ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YSK’nin geçmiş yıllarda aldığı kararları anımsattı.

Antep Şehitkamil İlçe Seçim Kurulu’na YSK tarafından gönderilen yanıtı da anımsatan Erkek, “YSK, geçen yıl aldığı kararla, sandık görevlilerinin ilçe dışından belirlenebileceğini ifade etmiştir. AKP’nin itirazının bu kararlar nedeniyle boşa düştüğü ortadadır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, konuyla ilgili BirGün’e yaptığı açıklamada, “Sandık kurullarının oluşumu her seçimde olduğu gibi yasaya ve YSK kararlarına uygun biçimde gerçekleştirilmiştir. Sandık kurullarının oluşumda bir hata varsa dahi bu o sandıktan çıkan iradeyi sakatlayamaz. Önemli olan sandıktan çıkan seçmen iradesidir” diye konuştu.

***

YSK’DEN İYİ PARTİ’YE RET

YSK, İYİ Parti’nin 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılması yönündeki ara kararına itirazını reddetti. Kısıtlı seçmenlere yönelik araştırma devam edecek.

Gündem

Bankamatik memurluğuna devam: Belediyeden kovuldu, AKP’li vekile danışman oldu

Yayınlanma tarihi

-

AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, Kahta Belediyesi’nde işe gitmeden yıllarca maaş aldığı ortaya çıkan akrabası Mehmet Öztürk’ü danışman olarak işe aldı.

Sözcü‘den Ali Ekber Ertürk‘ün haberine göre, TÜGVA’nın eski Kahta temsilcisi olan Öztürk’ün Kahta Belediyesi’nde işe gitmeden maaş aldığı ve bu nedenle işine son verildiği bildirildi. SP’li Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, Öztürk’ün işe gelmeden maaş aldığını doğruladı. Öztürk’ün, seçimlerden sonra yeni yönetimin talimatına rağmen işe gitmediği, gittiği günlerde de verilen işi yapmadığına dair tutanaklara da ulaştı. 5 yıldır Kahta Belediyesi’den maaş alan Öztürk’ün, sadece 1 yıl işe gittiği bildirildi.

AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, CHP’li Gölbaşı ve SP’li Kahta belediyelerinin “işçi kıyımı” yaptığını söyleyip “Çıkarılan işçilerden birini danışmanım olarak işe alacağım” açıklaması yapmıştı.

AKP’li Toprak sözünde durdu ve Mehmet Öztürk adlı kişiyi yanına danışman olarak almaya karar verdi. Ancak, Öztürk’ün, Toprak’ın yakın akrabası olduğu ortaya çıktı.

Devamını oku

Gündem

İstanbul Valiliği’nin ‘kenti terk edin’ açıklaması sonrası Suriyelilerden miting kararı!

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Valiliği’nin ‘kaydı olmayan Suriyelilerin kenti terk etmesi’ açıklaması sonrası Suriyeliler harekete geçti. Sosyal medyadan yayılan açıklamaya göre Suriyeliler sınır dışı edilmelerini protesto etmek için 25 Temmuz’da miting yapacak.

Öte yandan Suriyelilere “gönüllü geri dönüş yapmak isteme” formu imzalatıldığı iddia edildi.

İstanbul Valiliği tarih verdi

‘Kayıtsız göçmenlerin’ sınırdışı edildiği yönünde haberler gelmeye devam ederken, İstanbul Valiliği de yaptığı bir açıklamayla kentte kaydı olmayan Suriyeli sığınmacıların bir aydan kısa sürede İstanbul’u terk etmeleri gerektiği duyurusunda bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada, “Geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, İstanbul ilinde kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir. Belirtilen süre sonunda geri dönmediği tespit edilenler, İçişleri Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda kayıtlı oldukları illere sevk edileceklerdir” dendi.

Devamını oku

Gündem

Yandaş kanal gibi röportaj yaptılar, vatandaştan bakın nasıl tepkiler aldılar!

Yayınlanma tarihi

-

Youtube’un sevilen röportaj kanallarından Halk Ekranı sokakta vatandaşlara “yandaş kanal” gibi sorular sordular, birbirinden ilginç tepkiler aldılar.

Devamını oku

Popüler İçerikler