Takip Edin

Bilim

Asperger Sendromu

Yayınlanma tarihi

-

En önemli belirtileri aşırı içe kapanıklık, iletişim sorunu ve beceri zayıflığı olan asperger sendromu, çocukluk döneminde başlayan ve yetişkinlikte de devam edebilen, sosyal etkileşimi zorlaştıran bir sorundur. Nedeni tam olarak bilinmeyen asperger sorunu, otizmle benzerlikler gösterir.

Dr. Hans Asperger tarafından tanımlanan asperger sendromunda, otizmden farklı olarak dil ve konuşma becerisinde gelişim sorunu yoktur, asperger sendromlu çocuklar 2 yaşından itibaren konuşmaya başlarlar. Asperger sendromu belirtileri kendini daha büyük yaş çocuklarda gösterir. Yetişkinlerde ise tanı koymak zordur.

Erken tanının çok önemli olduğu asperger sendromunun tanısı, 4-11 yaşları arasında konulur. Asperger sendromu tanısı konurken tipik özellikleri olan sosyal etkileşimde bozukluk, tekrarlayıcı davranışlar, bilişsel gelişim eksikliği ve aşırı içe kapanıklık aranır. Farklı ortamlarda gözlemlenen çocukların öğrenme tarzı, motor gelişimi, güçlü ve güçsüz yanları ve bağımsız yaşam becerilerine bakılır.

Asperger Sendromu Belirtileri

 • Sosyal ipuçlarını seçememe ve diğerlerinin beden dilini anlama, sohbete başlama veya sohbeti sürdürme ve sırayla konuşma gibi doğuştan gelen sosyal becerilerin eksikliği
 • Rutinlerdeki herhangi bir değişiklikten hoşlanmama
 • Empati eksikliği
 • Diğerlerinin konuşmalarının anlamını değiştiren konuşma tonundaki değişiklikleri, vurguları fark edememe. Yani çocuğunuz bir şakayı anlamayabilir veya alaycı bir yorumu kelime anlamıyla algılayabilir. Ve konuşması tek düze olabilir ve vurgu veya tonlamadan yoksun olduğu için anlaşılmayabilir.
 • Kendi yaşına göre fazla resmi bir konuşma stili vardır. Örneğin, “geri geldi” yerine “iade edildi”
 • Göz kontağından kaçınmak veya başkalarına bakmak
 • Alışılmışın dışında yüz ifadeleri veya vücut dili
 • Çok iyi hakim olduğu bir veya iki ilgi alanı olması. Asperger sendromlu çocukların çoğu bir bütünün sadece parçalarıyla veya alışılmışın dışında aktivitelerle aşırı ilgilenir. Örneğin; evler dizayn etmek, aşırı detayları olan resimler çizmek veya astronomi öğrenmek gibi. Yılanlar, yıldızların adları, dinozorlar gibi belirli konulara aşırı ilgi gösterirler.
 • Genellikle sevdikleri konular hakkında aşırı konuşurlar. Tek taraflı sohbetler yaygındır. İçsel düşünceler çoğunlukla sözlü ifade edilir.
 • Motor gelişimleri gecikmiştir. Çocuğunuz çatal bıçak kullanmayı, bisiklete binmeyi veya top yakalamayı öğrenmede gecikmiş olabilir. Yürüyüşü garip olabilir. El yazısı çoğunlukla kötüdür.
 • Yüksek duyarlılığa sahiptir ve yüksek ses ve ışık,yoğun tat veya dokulara karşı hassastır.

 

Asperger sendromunun tam anlamı ile koyulabilmesi için bu belirtilerin birkaçının birden çocukta görülmesi gerekmektedir.

Asperger Sendromlu Çocuklar Neleri İyi Yapabilirler?

Asperger sendromu yaşamak, endişelendirici ve üzücü bir durum olabilir, ancak bu çocuklar herkesin yapmakta zorlandıkları şeyleri çok daha kolayca yapabilirler.. Birçoğu zekidir ve IQ seviyeleri yüksektir. Asperger sendromu olan birçok dahi de tarihe damga vurmuştur. Bu dahileri tanımak için dahilerin hastalıkları yazımıza bakabilirsiniz.

 • Olayları ve sayıları mükemmel şekilde hafızalarında tutabilirler – örneğin; araba plakaları ve çarpım tablosu gibi. Telefon numaralarını yazmalarına bile gerek yok. Şakaları, fıkraları ve hatta senaryoları hatırda tutma yetenekleri mükemmeldir.
 • On yıl önce yaptıkları konuşmaları detaylarına kadar mükemmel bir şekilde hatırlarlar. (Bu da, diğer kişi bir şeyi söylediğini hatırlayamazsa, tartışmalara sebep olabilir!)”
 • Çok kuvvetli bir adalet anlayışları vardır.
 • Bilgisayar paketleri konusunda çok yeteneklidirler.
 • Yabancı dil öğrenme konusunda çok yeteneklidirler.

Asperger Sendromu Tedavisi

Asperger sendromu yaşam boyu sürse de uygun ve etkili tedaviler ile belirtileri büyük oranda azaltılır. Çocuğun diğer çocuklar ile etkileşimlerini artırma hedefinde yapılan eğitimler, çocukların kendilerine yetmesini sağlayarak toplumda etkin bir şekilde rol almasına yardımcı olur. Okulların bu tip durumlar için verdikleri hizmetleri ve bu hizmetlerin hangi okulda çocuğunuza ne gibi yararları olabileceğini araştırın. Aramanız gereken nitelikler şunlardır:

 • Bireysel dikkat üzerine küçük çalışma grupları olması
 • Sosyal beceri eğitimi verebilecek bir iletişim uzmanının bulunması
 • Yapısal ortamlarda ve gözlemlenen aktivitelerle sosyal etkileşim fırsatı sunması
 • Gerçek yaşam becerilerini öğretmek ve çocuğun özel ilgi ve yeteneklerini cesaretlendirmek
 • Eğitim programını bireyselleştirme isteği
 • Çocuğunuzun duygusal sağlığına odaklanabilecek ve aileyle irtibat içinde hizmet verebilecek hassas bir danışman
 • Öğrencilerin farklılığına saygı duymanın ve onlarla empati kurmanın üzerinde durma

Çocuğun gelişimine paralel olarak sürekli ayarlanan eğitim programı okulda sürdüğü kadar evde de devam ettirilmelidir.

Kaynaklar http://www.e-psikiyatri.com/asperger-sendromu-ve-otizm-27121

http://www.psikolojik.gen.tr/asperger-sendromu.html”

http://www.degisimrehabilitasyon.com.tr/engel-gruplari/sosya-duygusal-gelisim-problemleri/aspenger-sendromu/

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

ABD’li profesörden dünyanın en kısa IQ testi

Yayınlanma tarihi

-

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Shane Frederick’in geliştirdiği dünyanın en kısa IQ testinde sadece 3 soru var.

İngiliz Mirror gazetesinin aktardığına göre, Bilişsel Yansıma Testi (CRT) olarak adlandırılan test 2005 yılında geliştirildiyse de internette yeni yayınlandı.

Testin soruları şöyle:

1. Bir tenis raketi ile bir topun toplam fiyatı 1.10 dolar. Raket toptan 1 dolar daha pahalı. Topun fiyatı ne?

2. 5 adet makine 5 dakikada 5 adet alet üretiyor. 100 adet makine 100 adet aleti kaç dakikada üretir?

3. Bir gölün yüzeyinde zambak yaprağı var ve her gün bu yaprak, bir gün önceki haline göre iki kat daha fazla alan kaplayacak şekilde büyüyor. Yaprağın gölün bütün yüzeyini kaplaması 48 gün sürüyorsa gölün yarısını kaç günde kaplar?

Bilim insanı bu testi, farklı alanlardan farklı eğitim düzeyine sahip 3 bin kişide denedi. Aralarından sadece yüzde 17’si başarılı oldu.

Soruların ancak ilk bakışta basit göründüğü uyarısında bulunan profesör, ne kadar kulağa basit gelse de akla gelen ilk yanıttan vazgeçmeyi tavsiye ediyor.

Testten geçenlerin en yaygın yanıtları 10 sent, 100 dakika ve 24 gün, ama bu yanıtlar yanlış. Doğru yanıtlar 5 sent, 5 dakika ve 47 gündür.

Devamını oku

Bilim

Hamile baba Wyley Simpson, bebeğini doğurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Erkek olmak için başladığı cinsiyet değiştirme sürecinde hamile olduğunu öğrenen Wyley Simpson, bebeğini doğurdu.

Wyley Simspon, hamile olduğunu öğrendikten sonra 28 yaşındaki nişanlısı Stephan ile birlikte aldığı karar sonucunda hamileliğini sürdürmeye karar verdi ve bebeğini doğurdu.

Ancak bebekleri kimi çevreler tarafından tepkiyle karşılandı.
Wyley, daha önce maruz kaldıkları zorbalığı yine yaşadıklarını ancak oğulları Rowan’ın buna değdiğini belirtti.

Simson, yaptığı açıklamada “Her zaman baba olmak istemiştim” ifadelerini kullandı.
Devamını oku

Bilim

Çin’in ‘Yatay Gökdeleni’ yakında tamamlanıyor

Yayınlanma tarihi

-

‘Mühendislik harikası’ olarak anılan ve uzun süredir bitmesi beklenen ‘yatay gökdelen’ Raffles City Chongqing artık sona yaklaşıyor.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, dünyaca tanınmış mimar Moshe Safdie tarafından tasarlanmış bulunan bina 1.12 milyon metrekare alan kaplayan sekiz adet kuleden ve onları birleştiren ‘yatay gökdelen’ olarak anılan kuleler arası köprüden oluşuyor.

Crystal adlı 250 metre uzunluğundaki köprü dünyanın en yüksek köprülerinden biri olacak.

Açıldığında, içinde bir gözlemleme galerisi, gökyüzü bahçeleri, bir sonsuzluk havuzu ve değişik restoranlar bulunacak.

Bütün bunlardan başka gök köprüsü, geceleri dev bir ışık topuna dönüşerek gökyüzünü bir ışık şovuyla hareketlendirecek.

Öte yandan, The Raffles City Chongqing kompleksi, 230 bin metre karelik bir alışveriş merkezi, 1,400 rezidans, bir lüks otel ve 160;000 metrekarelik geniş ofis alanları barındıracak.

Devamını oku

Popüler İçerikler