Takip Edin

Gündem

“Bir yüzüğüm var sadece” diyen Erdoğan ve Ailesinin Servetinin Yükselişi Dünyayı Bile Şaşkına Çevirdi

Yayınlanma tarihi

-

Bundan tam bir yıl önce 24 Haziran 2018’de ilk kez partili Cumhurbaşkanlığı sistemiyle seçildikten sonra Erdoğan’ın 2018 Temmuz ayında devlete verdiği mal beyanının üzerinden tam 1 yıl geçti. 2018 Temmuz ayında Resmi Gazete’de yayımlanan mal varlığı dökümüne göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014’te 5 milyon TL olan serveti, 2018’de 10 milyon TL’ye yükseldi yani yüzde yüz oranında arttı. Peki bu nasıl oluyor?

-Kısıklı’daki ev 4 milyon TL: 2017’de edinilmiş, tüm hisseleri Erdoğan’ın üzerinde olan İstanbul Üsküdar Kısıklı’daki konut, 4 milyon TL değerinde. 1998’de edindiği Rize Güneysu’daki arazinin değeri ise 10 bin TL . Kısıklı’daki bu konut, 2017 yılında edinildiğinden, 2014 yılındaki mal beyanında yer almıyor.

-Özel arabası 234 bin TL: Özel arabası 2011 model, Audi A8. 2012 yılının kasım ayında alınan lüks otomobilin değeri, 234 bin TL .

-6 milyon TL faizsiz bankalarda: Erdoğan’ın toplam nakit varlığı 6 milyon 142 bin 761TL. Bunun 4 milyon 648 bin 252 TL’si Albaraka Türk Merkez Şubesi, 55 bin TL’si aynı bankanın Altunizade şubesi, 1 milyon 374 bin 509 TL’si Ziraat Katılım Bankası Sincan Şubesi hesaplarında görülüyor. 70 bin TL değerindeki nakit ise hiçbir bankada değil, Erdoğan’ın “nezdinde.”

-Gür’e borcu var: Erdoğan’ın işadamı Mehmet Gür’e 2 milyon TL borcu görülüyor. Gür, Erdoğan’ın Kasımpaşa’dan çocukluk arkadaşı olarak biliniyor. Ortadoğu Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Gür, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen ile birlikte bir şirkette ortak olmuştu. Bilal Erdoğan’ın, amcası Mehmet Erdoğan ve Ziya İlgen ile birlikte kurduğu BMZ adlı şirket, Gür ile ortak olup başka bir şirket daha kurmuştu.

-4 milyon TL’den 6 milyon TL’ye: Erdoğan’ın 2014 yılında, Cumhurbaşkanı seçildiğinde açıklanan mal varlığı ile son beyanı arasında farklar var. En büyük fark ise bankalardaki hesaplarında görülüyor. Erdoğan’ın 2014 beyanında bankalarda 4 milyon 404 bin 191 TL ve 200 bin dolar parası görülüyordu. Mal beyanının imzalandığı 1 Temmuz 2014’te dolar kuru 2.1 TL’ydi. Bu durumda Erdoğan’ın 2014 yılında yaklaşık 400 bin TL karşılığı doları vardı. Aradan geçen zamanda Erdoğan’ın 200 bin dolarını Albaraka Türk Merkez Şubesi’nden çektiği anlaşılıyor.

-Oğlundan alacağını almış: 2014 yılındaki beyanda Erdoğan, oğlu Ahmet Burak Erdoğan’dan 500 bin TL alacağı görünüyordu. Yeni yapılan mal beyanında bu alacağın tahsil edildiği anlaşılıyor.

-4 yılda iki kat: Böylece Erdoğan’ın 2014 yılında alacakları, taşınır ve taşınmazları, banka hesaplarındaki Türk Lirası ve dolarları ile birlikte 5 milyon 548 bin 271 TL olan servetini yaklaşık iki kat artırarak 10 milyon 386 bin 761 bin TL’ye çıkardığı görüldü.

-2.2 milyon maaşla 5 milyon zenginleşme: Erdoğan, iki mal bildirimi arasında 46 ay geçti. 2014 yılında Cumhurbaşkanlığında geçirdiği 5 ay, bu yıl bildirim yaptığı sırada geçirdiği 5 ay da dahil olmak üzere Cumhurbaşkanlığı maaşı brüt 39 bin 950 TL’den, brüt 59 bin TL’ye yükseldi. Yani servetini yaklaşık 5 milyon TL’den fazla arttırdığı 4 yılda, devletten yaklaşık 2 milyon 250 bin TL brüt maaş aldı.

BİLD Gazetesinin haberinde Erdoğan ve ailesinin serveti: “2004’ten beri Erdoğan’ın en büyük kızı Esra ile evli 38 yaşındaki Berat Albayrak’ın kabilenin köklü üyelerinden olduğu, kayınpederine ateşli hayranlığıyla tanındığı, Erdoğan’ın istediği sadakate sahip olduğunu” aktaran gazete, kabilenin paralarının nereden geldiğini sorguladı: “Üsküdar’da yüksek duvarlar arkasında kendilerini korumaya alıyorlar. Erdoğan ailesi orada 5 villada oturuyor. Mal sahibi olarak oğulları Ahmet ve Bilal gözüküyor. Değeri ise yaklaşık 6 milyon Avro. Kayıtlarda Erdoğan’ın burada kiracı olduğu yazıyor. Babaları Erdoğan ayda 76 bin TL maaş alırken, çocukları milyonların içinde yüzüyor.

Bu para nereden geliyor?

Resmi kayıt bulunmuyor. Muhalif gazete Cumhuriyet’e göre en küçük kızına dek bütün çocuklarının kozmetikten hazır yemeğe, armatörlükten mücevhere çeşitli işlerde yatırımları var.” Erdoğan kabilesinin üyeleri başlığı altında eşi Emine, büyük oğlu Ahmet Burak, küçük oğlu Bilal, büyük kızı Esra, küçük kızı Sümeyye’yi tek tek uzun uzun tanıtan Bild, Emine Erdoğan’ın haremi öven sözlerini hatırlattı.
 
Ahmet Burak Erdoğan’ın 80 milyon dolarlık servetini, 1998’de ehliyetsiz araba kullanırken çarptığı Sevim Tanürek’in hastanede hayatını kaybettiğini, Tanürek’i kusurlu bulan bilirkişinin daha sonra Erdoğan tarafından Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne getirildiğini, kazadan beri ortada gözükmeyen Ahmet’in aile düğünlerinde bile boy göstermediğini aktardı.
Bilal’in Türgev Vakfı’nın hiç para ödemeden çok değerli devlet arazilerini ele geçirmesinden başlayıp 17/25 Aralık 2013’teki yolsuzluk skandalında paraları sıfırlama konuşmalarını ve geçen yıl The Guardian gazetesinin IŞİD’in yılda 500 milyon dolar kazandığı petrol satışlarını yaptığı işadamlarından birinin Bilal olduğuna dair haberini hatırlattı.

Gündem

Bankamatik memurluğuna devam: Belediyeden kovuldu, AKP’li vekile danışman oldu

Yayınlanma tarihi

-

AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, Kahta Belediyesi’nde işe gitmeden yıllarca maaş aldığı ortaya çıkan akrabası Mehmet Öztürk’ü danışman olarak işe aldı.

Sözcü‘den Ali Ekber Ertürk‘ün haberine göre, TÜGVA’nın eski Kahta temsilcisi olan Öztürk’ün Kahta Belediyesi’nde işe gitmeden maaş aldığı ve bu nedenle işine son verildiği bildirildi. SP’li Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, Öztürk’ün işe gelmeden maaş aldığını doğruladı. Öztürk’ün, seçimlerden sonra yeni yönetimin talimatına rağmen işe gitmediği, gittiği günlerde de verilen işi yapmadığına dair tutanaklara da ulaştı. 5 yıldır Kahta Belediyesi’den maaş alan Öztürk’ün, sadece 1 yıl işe gittiği bildirildi.

AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, CHP’li Gölbaşı ve SP’li Kahta belediyelerinin “işçi kıyımı” yaptığını söyleyip “Çıkarılan işçilerden birini danışmanım olarak işe alacağım” açıklaması yapmıştı.

AKP’li Toprak sözünde durdu ve Mehmet Öztürk adlı kişiyi yanına danışman olarak almaya karar verdi. Ancak, Öztürk’ün, Toprak’ın yakın akrabası olduğu ortaya çıktı.

Devamını oku

Gündem

İstanbul Valiliği’nin ‘kenti terk edin’ açıklaması sonrası Suriyelilerden miting kararı!

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Valiliği’nin ‘kaydı olmayan Suriyelilerin kenti terk etmesi’ açıklaması sonrası Suriyeliler harekete geçti. Sosyal medyadan yayılan açıklamaya göre Suriyeliler sınır dışı edilmelerini protesto etmek için 25 Temmuz’da miting yapacak.

Öte yandan Suriyelilere “gönüllü geri dönüş yapmak isteme” formu imzalatıldığı iddia edildi.

İstanbul Valiliği tarih verdi

‘Kayıtsız göçmenlerin’ sınırdışı edildiği yönünde haberler gelmeye devam ederken, İstanbul Valiliği de yaptığı bir açıklamayla kentte kaydı olmayan Suriyeli sığınmacıların bir aydan kısa sürede İstanbul’u terk etmeleri gerektiği duyurusunda bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada, “Geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, İstanbul ilinde kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir. Belirtilen süre sonunda geri dönmediği tespit edilenler, İçişleri Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda kayıtlı oldukları illere sevk edileceklerdir” dendi.

Devamını oku

Gündem

Yandaş kanal gibi röportaj yaptılar, vatandaştan bakın nasıl tepkiler aldılar!

Yayınlanma tarihi

-

Youtube’un sevilen röportaj kanallarından Halk Ekranı sokakta vatandaşlara “yandaş kanal” gibi sorular sordular, birbirinden ilginç tepkiler aldılar.

Devamını oku

Popüler İçerikler