Takip Edin

Eğlence

Dünya’da Neler Varmış Dedirtecek En Sıradışı Festivaller

Yayınlanma tarihi

-

Renkli görüntülere sahne olan festvaller gerçekleştirildiği ülkenin kültürünü yansıtması açısından da çok önemli. Herkesin hayatında bir kez olsun görmek istediği bu festivalleri yapılış tarihleriyle birlikte hazırladık. Bir yurt dışı gezisine çıkacaksınız, bu tarihlere denk getirmenizi şiddetle öneririz.

Fil Festivali / Jaypur,Hindistan / Mart

Tüm kalın derili hayvanların anası, fil başlı Hindu tanrısı Lord Ganesha sayesinde, fillerin Hindistan toplumu içinde her zaman ayrıcalıklı bir yeri var. Fillerin renkli ve oldukça süslü eğerler ve takılarla geçit töreni yaptığı festivalde, fillerle oynanan polo ve fil dansını izlemek isteyeceğiniz atraksiyonlardan olabilir.

 

Holi Festivali /  Hindistan / Mart

Dünyanın en ilginç ve de en renkli festivallerinden olan Holi Festivali, yani Renkler festivali, Hindistan’ın benzersiz kültürünü yansıtıyor. Esasen dini bir kutlama olan Holi’nin ilk günüde ateş yakılarak dini ritüeller düzenlenirken, ikinci gününde ise toz boyalar ve renkli sular ile eğlence başlıyor. Hiçbir ayrım yapılmadan herkesin katıldığı ve doyasıya eğlendiği, tam anlamıyla rengarenk festival, dünyanın en eşsiz manzaralarından birini oluşturuyor.

 

Rio Karnavalı / Brezilya / Şubat

Rio Karnavalı gezegenimiz üzerindeki en büyük ve en ünlü halk kutlamasında efsanevi samba ruhu en iyi ‘Banda’lar (davulcular ve şarkıcılar tarafından oluşan sokak göstericileri) tarafından icra edilir ve samba alanındaki okullarının muhteşem kapışmasıyla karnaval kutlamalarının en coşkulu anıdır.

 

Harbin Buz Festivali / Çin /Aralık-Ocak

Heilongjiang Bölgesi’nin başkenti olan Harbin, Çin’in Kuzey-Doğusunda yer alır ve bu çılgın, renkli, buz ve kardan oluşan soğuk karnavala ev sahipliği yapmaktadır. Buzdan heykeller, buz feneri şovu, buzda kayma, buzda sailing, buz hokeyi, buz futbolu ve buzla yapılabilecek aklınıza gelecek envai çeşit etkinlik festivalin atraksiyonlarını oluşturur.

 

Las Fallas Festivali / Valensiya, ispanya / Mayıs

Falla, hepsi festival boyunca ateşe verilmek üzere yapılmış, genellikle 6 metre yüksekliğinde olan ve inşası aylar alan kartonpiyerden yapılma bebek veya kuklaların sokaklardaki geçit törenlerinde sergilendiği bir bahar festivali. İspanya güneşinin altında bir yandan lezzetli yemekler yiyip, bir yandan da dünyanın en ilginç festivallerinden birini izlerken hayattan çok keyif alacaksınız.

 

Loy Krathong Festivali / Sukhothai, Tayland / Kasım

Tayland’da (Laos ve Burma’yla birlikte) çiçekler ve gökyüzüne bırakılan fenerlerle yüklü sallar ve havai fişekler eşliğinde kutlanan “Yüzen Taç” (ya da Yüzen Gemi) partisi, Tayland’ın büyülü dünyasını tam anlamıyla yansıtıyor.

 

Pushkar Deve Fuarı / Hindistan / Kasım

Develeri seviyorsanız, Rajastan Çölü’nde 20 bin tanesiyle karşılaşacağınız Hindistan’ın en büyük kabile toplaşmasına bayılacaksınız demektir. Eğer evde beslemek için deve arıyorsanız bu vesileyle alışverişinizi de yapmış olursunuz çünkü bu fuarda deve alım satımı yapılıyor.

 

Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği / New Mexico, ABD /Ekim

Binlerce balonun Amerikan Milli Marşı eşliğinde havalandığı, dünyanın en büyük sıcak hava balonu toplaşması olan şenlikte, Şekilli Rodeo ve Kitle Yükselişi seremonileri de yapılıyor. Bin bir renkli balonların gökyüzünde oluşturduğu eşsiz görüntü, izleyenleri büyülüyor.

 

Oktoberfest / Münih, Almanya / Ekim

İlla ki geleneksel Alman kıyafetleri giymek zorunda değilsiniz ama Alman birasını seviyorsanız, festival için hoş bir kıyafet seçimi yapmış olabilirsiniz. Bira çadırlarının yanı sıra bünyenizin dayanıklılığını test edebileceğiniz kadar devasa bir lunaparkı da olan festival alanında çok içtiyseniz lunaparkta ihtiyatlı davranmanızı öneririz!

 

Ölülerin Günleri / Meksika / Kasım

James Bond serisinin son filmi Spectre’nin açılış sahnesinde, ünlü ajanı bu festivalin kalabalığı arasında dolaşırken izleyebilirsiniz. Los Dias de los Muertos, ölülere saygı için düzenlenen dünyadaki en bilindik kutlamalardan biri. “Yaşayanlar” ölüleri (tabii ki yakın akrabaları olan ölüleri, sıradan yabancıları değil) evlerine misafirliğe çağırır, korku temalı tatlı ve yiyecekleri artık nasıl oluyorsa birlikte tüketip eğlenirler.

Kaynak: skyscanner, hürriyet

Fotoğraflar: Raredelights, thailandholiday, izgo.org, expressnews. cappelendamm, dızmana, swamiupendra, travel.gunaxin, poptech

 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğlence

Türkiye’nin Maldivleri Diye Anılan Salda Gölü’nün Büyüleyici Fotoğrafları

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin en derin tatlı su gölü Salda, beyaz kumulu, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılıyor.

Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü, Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda.

Ölçülebilen derinliği 185 metre olan Salda Gölü, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta, denizden yüksekliği 1193 metre, çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili gölün plajında yüzülebiliyor.

44 kilometrekare yüzölçümüne sahip ve binlerce yıl önce jeolojik çökmeyle meydana gelen Salda Gölü, beyaz kumulu, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılıyor.

Büyük sazan balıklarının yanı sıra kış aylarında önemli sayıda pasbaş, patka ve dik kuyruk ördek ile çevresindeki ormanda keklik, tavşan, tilki, yaban domuzuna ev sahipliği yapan Salda Gölü, Türkiye’nin pek çok ilinden tatilci ağırlıyor.

İçeriğindeki magnezyum, soda ve kil nedeniyle bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuç veren, suyu sivilcelere iyi gelen göl, bu özelliğinden dolayı son dönemde yerli tatilciler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Çevresinde bulunan kamp alanları ve tesislerle turistlere konaklama imkanı sağlayan gölün çevresinde bisiklet turları düzenleniyor, kuş gözleniyor, dalış imkanı sunuyor.

Mars kayaç oluşumları ve kumullarının benzerliğiyle dikkati çeken Salda Gölü, yeryüzünde Mars’ın jeolojik yapısına benzerlik gösteren iki noktadan biri olarak kabul ediliyor.

Devamını oku

Eğlence

500T Otobüsünde Çok Acayip Yer Vermedin Kavgası!

Yayınlanma tarihi

-

 

 
 

 

 
 

 

 
 
Devamını oku

Eğlence

Sosyal Medyada Tartışmaya Girmemeniz İçin 7 Neden

Yayınlanma tarihi

-

Elimizdeki akıllı telefonların da sayesinde sosyal medya hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Evinde ya da dışarıda sosyal bir ortamda dahi çoğu kişi ellerinde telefonlarıyla sosyal medyayı talan etmeye devam ediyorlar. Hal böyle olunca yanımızdaki insanlardan çok twitter, facebook, youtube, instagram gibi platformlardaki tanımadığımız insanlarla iletişim halindeyiz. Her biri farklı kültürlerde yetişmiş; farklı bakış açılarına, inançlara, hayat standardına sahip milyonlarca insanın olduğu bir mecrada da tartışmaların olması kaçınılmaz. Çoğumuz bazen hırsımıza yenik düşüp istemeden de olsa kendimizi bazen saatlerce süren bir tartışmanın içinde bulabiliyoruz.

Sosyal medya üzerinde girilen tartışmalardan faydalı bir sonuç çıkaran yoktur sanırım. Çok daha fazla neden vardır ancak özetlemek adına sosyal medyada tartışmalardan kaçınmanız için yedi nedenden bahsedeceğiz.

  1. Zaman kaybı: İnternette geçirdiğimiz zamanın %90’ına yakınını sosyal medya platformlarında harcıyoruz. Günde ortalama 3 saatinizi facebook, instagram, twitter ve youtube’da geçirdiğinizi düşünürseniz üstüne bir de bir tartışmaya girdiyseniz harcadığınız bu zaman çok daha fazla uzayacaktır. Bunun yerine bir film izleyebilir, kitap okuyabilir, internet sitelerini dolaşıp içeriklere göz atabilirsiniz ve kendiniz için çok daha faydalı bir iş yapmış olursunuz.

 

  1. Düşünceleriniz sadece size ait: Yazının başında da değindiğim gibi, sosyal medya platformlarında farklı görüşlere sahip milyonlarca insan var. Bu düşünceler sadece size ait ve kimseye kabul ettirmek zorunda değilsiniz, bunun için uğraşsanız da işiniz inanın ki çok zor.

 

  1. Gerçekten bu kadar önemli mi?: Bunun cevabı neredeyse her zaman hayırdır. Sosyal medyada çıkan tartışmalar büyük çoğunlukla gereksiz konulardır. Sadece klavye başında olmanın verdiği rahatlıkla tartışmalar uzar gider, gerçek hayatta olsanız emin olun hiçbir tartışmayı o kadar uzatmazsınız.

 

  1. Gereksiz stres: Çağımızın hastalıklarından biri olan stres zaten yakamızı bırakmazken bir de hiç tanımadığınız biriyle girdiğiniz ve kazanmanızın neredeyse imkansız olduğu anlamsız tartışmalarla daha fazla strese girmenin hiçbir anlamı yok. Kendinize yazık etmeyin.

 

  1. Birileri sadece dikkat çekmeye çalışıyor: Sosyal medyada iyi vakit geçirmeye çalışın. Birilerinin dikkat çekme ihtiyacıyla sizi rahatsız eden paylaşımlarını, yorumlarını görmezden gelmek en güzeli. Yoksa kimseye canı sıkıldığı için zamanınızdan çalma hakkını vermeyin.

 

  1. Trollere dikkat: Sosyal medyanın özellikle siyasi platformlarında karşınıza çıkan trolleri ayırt etmeyi bilin. Trollerle tartışmaya girmek gibi bir hataya sakın düşmeyin, siz her ne kadar iyi niyetli bir tavırla karşınızdakinin size göre yanlış olan anlayışını değiştirmeye çalışırken ter dökseniz de unutmayın ki o bir trol ve amacı sizi canınızdan bezdirmek.

 

  1. Yalan haberlere dikkat: Sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan yalan haberleri ayırt etmeyin bilin. Birinin fotoğrafı üzerine yazılmış bir yazı, o kişinin sözleri olduğuna kanıt değildir. Kaynağı belirsiz hiçbir habere inanmayın ve sahte olması muhtemel bir haber üzerinden tartışmaya girmeyin.

 

Genel olarak şunu kabul etmeliyiz ki özellikle sosyal medyada giriştiğimiz sığ tartışmaların ne size ne de karşınızdakine bir faydası yoktur. Aksine büyük bir zaman kaybı ve stres kaynağı yaratmış olursunuz. Herkesin kendine ait bir dünyası olduğunu kabul etmek ve buna saygı duymak, yapılacak en güzel şey. Sosyal medyayı dünyanızı genişletmek ve güzelleştirmek için kullanmaya gayret edin.

Devamını oku

Popüler İçerikler