Takip Edin

Gündem

İranlı ‘ikiyüzlü islamcı’ siyasetçilerin kasetleri sızdırıldı

Yayınlanma tarihi

-

İran ‘ikiyüzlü islamcı’ siyasetçilerin sızdırılan kasetleriyle çalkalanıyor.. İran iki politikacının bu ay başında sosyal medyaya sızan seks kasetlerini konuşuyor. Ülkede 1979 İran İslam Devrimi’nden bu yana ilk kez politikacıların böylesi uygunsuz görüntüleri yayınlanırken, birçok İranlıya göre bu kasetler, İslam ahlakını ateşli bir şekilde savunan ‘ikiyüzlü islamcı’ insanların gerçek karakterlerini ortaya döküyor. Öte yandan görüntülerin çoğunu da politikacıların bizzat kendi elleriyle çektikleri görülüyor…

Sözcü gazetesinin France 24’e dayandırdığı habere göre; ilk görüntü 4 Ağustos’ta internette yayınlandı. Gizli kamerayla çekildiği anlaşılan 4 dakikalık videoda, eski Kohgiluye ve Buyer Ahmed Eyaleti Valisi Ali Muhammedi Ahmedi bir kadınla cinsel ilişkiye girerken görülüyor.

Ahmedi’yle yakın bağlantıları bulunduğu belirtilen yerel bir medya kuruluşu, İranlı politikacıya istihbarat servisleri tarafından tuzak kurulduğunu öne sürdü. Buna göre; Ahmedi, Kanada’da İran rejimine yönelik eleştirel bir televizyon programına katılmayı reddettiği için bu seks kaseti internete sızdırıldı.

Yakın bir arkadaşı, videodaki kadının İslam hukukuna göre Ali Muhammedi Ahmedi’nin “meşru karısı” olduğu konusunda yemin etti. Fakat Ahmedi’nin yıllardır aynı kadınla evli olduğu biliniyor ve videoda görünen kadının onun karısı olmadığı çok net.

6 Ağustos’ta Ahmadi’yi aynı kadınla görüldüğü bir video daha internette yayınlandı. Sekiz dakikalık bu videoda ise Ahmadi ile söz konusu kadın muhabbet ediyor ve öpüşüyor.

Siyaset yelpazesinin merkezinde konumlanan Ali Muhammedi Ahmedi, reformcu ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yakın bağlantıları bulunuyor. Ahmedi, Şubat 2020’de yapılacak Parlamento seçimleri için kampanya yürütmek üzere valilik görevinden kısa süre önce ayrıldı.

GÖRÜNTÜLERİ KENDİ ÇEKTİ

9 Ağustos’ta ise bir başka siyasetçinin seks kaseti sosyal medyaya yayınlandı. Görüntülerdeki isim ise ülkenin güney vilayetlerinden Fars’a bağlı 100 bin kişilik Sadra kasabasının belediye başkanı olan Abbas Melekzade’ydi.

Gizli kamerayla kaydedilen Ahmadi’den farklı olarak bu video Melekzade’nin kendisi tarafından çekiliyor. Telefonla konuşan bir kadına sarılan Melekzade, cep telefonuyla görüntüleri aynadan kaydediyor.

Bu görüntülerin yayınlanmasının ardından videodaki kadın, sosyal medya kullanıcılarına seks kayıtlarını silmeleri için yalvaran iki video yayınladı. Görüntülerin üç yıl önce çekildiğini söyleyen kadın, şu anda evli olduğu için bunların hayatını mahvedeceğini söylüyor.

Belediyedeki yardımcılarından biri olan Zehra Cemali ile nargile içerken çekilmiş fotoğrafları da basına sızan Melekzade, 5 Ağustos’ta Cemali ve iki belediye çalışanıyla birlikte yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı.

İKİYÜZLÜ YAŞAMLAR SIR DEĞİL

Gizlilik kaydıyla France 24’e konuşan İranlı bir gazeteci, “Birçok İranlı yetkilinin iki hayat yaşadığını biliyoruz. Bu sır değil fakat videolar bunun kanıtı oluyor” yorumunda bulundu. Haberde Lili adıyla anılan gazeteci, “İnsanlar bu videoları “hükümet yetkililerinin ikiyüzlülüğü” olarak görüyor” dedi.

Lili yorumuna şöyle devam etti: “Bu adamların tabii ki cinsel ilişkiye girme hakları var ve birçok insan onların bu işi kiminle yaptığıyla gerçekten ilgilenmiyor. Fakat söz konusu adamlar, ahlak polisinin evlilik dışı buluşma gerçekleştirdikleri için insanları tutukladığı bir ülke olan İran İslam Cumhuriyeti’nin yetkilileri.”

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Ensar kaybetti İBB kazandı

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi de, Ensar Vakfı’nın talebini reddetti.

Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilmesinin ardından, 2019 yılının Ağustos ayında talimat vererek bazı vakıflarla yapılan protokolleri iptal ettirdi.

Protokolleri iptal edilen vakıflar arasında; çocuk tacizleri ile gündeme gelen Ensar Vakfı ve Erdoğan ailesinden kişilerin bulunduğu TÜRGEV ve TÜGVA gibi AKP’ye yakın vakıflar yer aldı. Bu vakıfların protokollerinin iptali sonrasında İBB açıklama yapmış ve vakıflara İBB bütçesinden toplam 357 milyon 453 bin 972 lira harcandığını duyurmuştu.

Bu iptalin ardından Ensar Vakfı ve TÜRGEV konuyu mahkemeye taşıdı. İstanbul 14. İdare Mahkemesi, Ensar’ın ve TÜRGEV’in açtığı davayı reddetti ve İBB lehine karar verdi.

Bunun üzerine Ensar Vakfı, bu kez İstanbul 14. İdare Mahkemesi’nin kararını bir üst mahkeme taşıdı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi de, Ensar Vakfı’nın talebini reddetti.

İşte o mahkeme kararı:

Devamını oku

Gündem

Havaya ateş açan bekçi diğer bekçiyi vurdu

Yayınlanma tarihi

-

Malatya’da bir kişiye müdahale etmeye çalışan üç bekçi yaralandı. Bekçilerden biri görev arkadaşının tabancasından çıkan kurşunla yaralandı.

Malatya’da şüpheli bir şahsa müdahalede bulunan 3 mahalle bekçisinden 1’i silahla vurulurken, 2 bekçi de bıçak darbeleri sonucunda yaralandı.

İHA’nın haberine göre olay, Yeşilyurt ilçesine bağlı Cevatpaşa Mahallesi, Polis Akademisi Malatya Polis Meslek Eğitim Merkezi önünde meydana geldi.

Haber Merkezi’nin Polis Akademisi -Malatya Polis Meslek Eğitim Merkezi mevkiinde şüpheli bir şahıs anonsunu değerlendirmek üzere Özsan Sanayi Sitesi’nde görevli 3 mahalle bekçisi olay yerine intikal ederek, alkollü olduğu iddia edilen şüphelisi şahıs Suat U. ile iletişim kurmaya çalıştı.

Bu esnada Suat U. üzerinde bulunan bıçakla bekçilere mukavemet gösterdi. Bekçiler ile şüpheli şahıs arasında yaşanan arbedede, bekçilerden birinin havaya ateş açması sonucunda seken kurşunlardan biri bekçilerden Sedat K’.nin başını sıyırırken, diğer 2 bekçi Gökhan P. ile Yusuf S. aldıkları bıçak darbeleri sonucunda yaralandı.
İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edilirken, aldığı 5 bıçak darbesi sonucunda ağır yaralanan mahalle bekçilerinden Yunus S. Turgut Özal Tıp Fakültesine diğer yaralı 2 bekçi Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Arbede sırasında yaralanan Suat U.’nun da hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı olayda, polis ekipleri olayın gerçekleştiği bölgede çok sayıda boş kovanın yanı sıra 1 adet bıçak buldu.

Olayla ilgili başlatılan inceleme sürüyor.

Devamını oku

Gündem

Elazığ depremi sonrası herkes bu görüntüyü paylaşıyor! Aylar önce uyarmıştı, depremi nokta atışı bildi

Yayınlanma tarihi

-

Prof. Dr. Naci Görür’ün 6 Ekim 2019’da CNN Türk yayınında, Elazığ ve çevresini vuran depremi nokta atışıyla işaret ettiği ortaya çıktı. İşte o görüntüler…

Prof. Dr. Naci Görür’ün 6 Ekim 2019’da CNN Türk yayınında, Elazığ ve çevresini vuran depremi nokta atışıyla işaret ettiği ortaya çıktı.

Görür programda doğrudan Sivrice’yi söyleyerek, bölgedeki fay hattında 1500 yıldır deprem olmadığını aktarıyor.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür depremden sonra yaptığı açıklamada da, 6.8 büyüklüğünde depremin, Doğu Anadolu fay hattının uyanması anlamına geldiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları söyledi:

“Maalesef Elazığ’da 6.5 büyüklükte sığ bir deprem oldu. Deprem Elazığ’ın 25-30 km doğusunda Sivrice’de oldu. Deprem Doğu Anadolu Fay’ı (DAF) üzerinde meydana geldi. DAF yaklaşık 600 km uzunluğunda, sol yönlü ve doğru atımlıdır. Bu fay ve depremle ilgili bilgileri maddeler halinde sıralayacağım: 1-Bu depremin olduğu yerde 1874 yılında 7.1, 1875’de 6.7 büyüklükte iki deprem olmuş. 2-Bu depremden sonra Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir. 3-Deprem hattı üzerindeki kırsal yerleşim alanları yapı stoku bakımından deprem güvenli değildir. Bu bakımdan yapısal hasar fazla olabilir. İnşallah can kaybı fazla olmaz. Şu an itibariyle köylere henüz ulaşılamadığı için doğru hasar tespiti yapmak mümkün değildir. 4-Bu deprem kanaatimce endişe vericidir. DAF uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) gibi davranacağından endişe ediyorum. Biliyorsunuz KAF 20. asırda 1939-1999 tarihleri arasında çok sayıda 7’nin üzerinde deprem üreterek enerjisini boşalttı (İst hariç). Aynı şeyi belirli bir süreçte DAF da yapabilir. Nitekim bu fay boyunca 1513 Maraş civarı7.4; 1872 Amanos, 7.5; 1874 Sivrice-Palu arası, 7.1; 1875 Sivrice 6.7; Çelikhan 7.1. Gördüğünüz gibi bu depremler üzerinden bir hayli zaman geçmiş.”

“UYARDIK, BİR ŞEY YAPILMADI”

Prof. Dr. Görür, şöyle devam etti:

“Arkadaşlar, Elazığlı olmam nedeniyle, Elazığ’da bir zamanlar Elazığ’ın depremselliği ile ilgili konferanslar verdim, uyarılar yaptım, Elazığ ve köylerini depreme hazırlayın dedim. Bu konuda kitaplar basıldı. Ama maalesef pek bir şey yapılmadı. Tıpkı İstanbul’da olduğu gibi… Bununla da kalmadık. Yine Elazığlı olan Prof. Namık Çağatay ve İTÜ’deki arkadaşlarla birlikte Bingöl, Elazığ, Malatya, Maraş valilik ve belediye başkanlıklarını ve bu kentlerdeki üniversiteleri bir araya getirdim. Harita Genel Komutanlığını da işe katarak proje hazırladım… TÜBİTAK, DPT gibi bir çok yere başvurduk reddedildi. Halbuki her fay kuşağında depremin ergeç geleceği biliniyor. Neden daha ortada deprem yokken oralar ele alınmıyor? Bileniniz var mı?” 

Devamını oku

Popüler İçerikler