Takip Edin

Gündem

İstanbul’un Yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir? İstanbul İçin Projeleri Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

YSK’nın açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul’un yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, peki İmamoğlu kimdir? Projeleri nelerdir?

Son derece çekişmeli ve başa baş geçen bir seçimin ardından kesin olmayan sonuçlara göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu İstanbul’da ipi göğüsledi. Son ana kadar iki aday arasında başa baş bir mücadele devam etti. Ekrem İmamoğlu defalarca kameraların karşısına geçti ve ellerindeki sonuçları açıkladı. Bir ara Binali Yıldırım galibiyet konuşması yapmış olsa da “kimsenin hakkını yemedim, ama hakkımı da yedirmem” diyerek bu açıklamayı Yıldırım’ın devlet adamlığı kimliğine yakıştıramadım dedi. Anadolu Ajansı’nın saat 23.30’da veri akışını durdurması üzerine AA’yı ve YSK’yı görevlerini hakkaniyetli bir şekilde yerine getirmesi için çağrıda bulundu. Nihayet AA’nın sonuçları açıklamaması üzerine gece 2 gibi “bu zamana kadar onların açıklamasını bekledim, ama bizi buna mecbur bıraktılar” diyen İmamoğlu CHP’nin elindeki sonuçları açıkladı ve kazandığını ilan etti. AA henüz açıklama yapmasa da kesin olmayan sonuçlara göre YSK da İmamoğlu’nun rakamlarını teyit etti ve İmamoğlu 25 yıl aradan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yeniden CHP’ye getirdi. Peki kimdir Ekrem İmamoğlu? İstanbul için projeleri nelerdir?

Ekrem İmamoğlu, 1970 Trabzon doğumlu.

Trabzon Lisesi’nden mezun olmasının ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’ne girdi. Buradan mezun olduktan sonra yine İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi aldı. 1992`de inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde iş hayatına başlayan İmamoğlu bu şirkette Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2009’da CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı oldu. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildi.

İmamoğlu’nun üzerinde en çok durduğu konu ‘değişim’.

İmamoğlu, “Bu kentin geleceği için değişim zamanının geldiğini ben de herkes gibi görüyorum. İstanbul için yeni bir sayfa açmanın zamanının geldiğini de biliyorum. Bu muhteşem kentte hayat, epeyce bir süredir akıl, sağduyu ve uzlaşmayı reddeden bir yönetim anlayışıyla tam bir kaosa çevrildi” sözleriyle her fırsatta değişimin gerekliliği üzerinde durdu.

İmamoğlu, neden aday olduğunu açıklarken şu cümleleri kurdu: “İstanbul’un ekonomisini büyütmek, iş olanakları yaratmak ve gençlerin yeniden umudu haline getirmek için adayım. İstanbul’u yaşanılır bir çevreye kavuşturmak, dünyanın yetenekli insanlarını ve kalıcı yatırımları çekecek bir cazibe merkezi yapmak için adayım”

İmamoğlu belediye başkanı olması halinde yapacakları 5 kısa madde haline açıkladı:

1. İstanbul’un ulaşım ve trafik sorununu çözmek.
2. İstanbul’daki kent yoksulluğu ile mücadele etmek ve pahalı yaşamı ucuzlatmak.
3. İstanbul’da doğru kentsel planlama ile çevre, imar ve deprem sorunlarını çözmek.
4. İstanbul’un işsizlik sorununu çözmek, yeni ekonomi ve yaratıcı endüstriler için İstanbul’u bir çekim merkezine dönüştürmek.
5. İstanbul’un yaşam kalitesini yükseltmek, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini, İstanbul’un tamamına yaymak.

Bu hedeflere ulaşmak için sergileyeceği yönetim anlayışına da açıklık getirdi İmamoğlu:

1. Kent Anayasası, toplumsal uzlaşmayla yazılan yeni bir mutabakat belgesi.
2. Kente özen ve insana saygıyla
3. Sürdürülebilirlik ve inovasyonla
4. Yaşam kalitesi önceliğiyle
5. Demokratik katılım ve ortak akılla

“İstanbul’da nefes alan her bir canlının yaşam hakkını koruyacak çözümlerle geliyoruz” diyen İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu İstanbul için vaatlerinde sokak hayvanlarına da yer verdi.

“Getirdiğimiz çözümlerle, hayvan hakları üzerine eğitim süreçleri ilkokuldan başlatılarak
çocukların ve yetişkinlerin bu alandaki bilinç seviyeleri artırılacak. İstanbul genelindeki tüm hayvan barınaklarının aynı standartlara sahip olması için gerekli çalışmalar yapılacak ve barınaklardan hayvan sahipliği teşvik edilerek, her canlının bir eve kavuşması sağlanacak” diye konuşan İmamoğlu sokak hayvanlarına yönelik olarak şu projeleri açıkladı:

Hayvan hakları üzerine eğitim süreçleri ilkokul seviyesinde okullarda daha da yaygınlaştırılacak.

Sokak hayvanlarıyla çocukların belli etkinliklerle buluşturulması ile sahiplendirmenin artırılmasına çalışılacak. İstanbul’daki tüm hayvan barınaklarının yüksek kalitede hizmet vermesi ve şartlarının iyileştirilmesi için öncelikle barınak görevlilerinin konuyla ilgili eğitim süreçleri desteklenecek.

Hayvan popülasyonunu belirlemek üzere sahipli hayvanlarla, sahipsiz hayvanların sayısının, coğrafi lokasyonunun ve tüm cinsiyet sağlık yaş bilgilerinin takip edilmesini sağlayacak bir alt yapı hızla kurulacak.

Teknolojik imkanlarla kayıt altına alınan ve izlenen hayvanların şehir içinde bir başka noktaya nakledilmesinin ya da başka şehirlerden kent içine getirilip bırakılmasının önüne geçilecek.

Hayvan Sağlığı Zabıtası kurularak, sokak hayvanlarının bu birim tarafından aktif bir şekilde takibi gerçekleştirilecek.

Sokak hayvanları için doğal ortamlarına uygun tüm gün kafeslerde tutulmadıkları rehabilitasyon merkezleri hayata geçirilecek

İmamoğlu’nun İstanbullulara ilk vaadi: yaptığı işi özenle yapan, herkesin hakkına saygıyla yaklaşan, sorumluluklarını bilen, kibirden arınmış, güler yüzlü, liyakat sahibi ve dinamik bir yönetim kadrosu.

İmamoğlu: “Hangi partiden olursa olsun, ilçe belediye başkanlarının hepsiyle düzenli olarak, masada bir araya geleceğiz. Beraber sorunları tartışıp, beraber çözümler üretmeyi, artık İstanbul’u, İstanbullularla birlikte, İstanbul’dan yönetme iradesini göstereceğiz. Bu kent yerel demokraside dünyaya örnek olacak. Demokratik katılım sayesinde şehrin yaratıcı kapasitesini ziyan etmemeyi, farklılıkları bir zenginlik ve fırsat olarak gören bir anlayışı, bu ülkeye ve dünyaya göstermeyi vaat ediyorum.”

Bu ülkenin kurucu değerlerine, kültürüne ve kutsallarına saygı duyan, geçmişiyle barışık, geleceğe umutla bakan, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının emanet ettiği, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkan bir anlayış vaat ediyorum.

Ben bu kentin kaderinin bu kentte yaşayan insanlara, yani İstanbullulara, yani İstanbulluyum diyenlere yeniden verildiği bir anlayış vaat ediyorum. Ben bu hayal için adayım. Biliyorum ki bu hayal mümkün. Biliyorum ki İstanbul´u kat kat ileri götürmek mümkün. Dünyanın en güzel kentlerinden biri olan İstanbul’da, kadınların, çocukların, engellilerin ve her kesimden İstanbullunun kendini özgür, mutlu ve huzurlu hissettiği bir yönetim vaat ediyorum.

Çevrenin ranta kurban edilmediği, demokrasi ve özgürlüklerin güvenliğe kurban edilmediği bir anlayış vaat ediyorum.

Akla, bilime, sanata, teknolojiye ve eğitime önem veren bir yönetim anlayışı vaat ediyorum. Çoğulculuğu ve katılımcılığı kent anayasasının temel taşı kabul eden, yapboz anlayışıyla değil, uzun vadeli makro planlarla hareket eden bir yönetim anlayışı vaat ediyorum. Bu ülkenin kurucu değerlerine, kültürüne ve kutsallarına saygı duyan, geçmişiyle barışık, geleceğe umutla bakan, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının emanet ettiği, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkan bir anlayış vaat ediyorum” demişti.

Kısa süre önce Anadolu Ajansı da verilerini güncelleyerek Ekrem İmamoğlu’nun 25 bin oy farkıyla İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olduğuna dair sonuçları girdi.

Elbette bu sonuçlar kesinleşmiş sonuçlar olmasa da dün geceden beri sonuçlarını güncellemeyen AA’nın da böyle bir adım atması Ekrem İmamoğlu‘nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu yönündeki düşünceleri doğrular nitelikte.

Şimdi elinde bütün bunları gerçekleştirmek, 16 milyon İstanbullunun mutlu olacağı bir İstanbul yaratmak için bir fırsat var.

Her fırsatta “zafer düşmana karşı kazanılır, biz zafer kazanmadık, bu seçimde kaybeden yok, aksine 16 milyon İstanbullu kazandı” diyen Ekrem İmamoğlu şimdi 16 milyon İstanbullunun mutluluğu için ter dökecek.

Ekrem İmamoğlu’nun kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul’da seçimi kazanması sosyal medyada da karşılık buldu:

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Tuğçe Kazaz’ın Atatürk’lü paylaşımı sosyal medyada tepki çekti

Yayınlanma tarihi

-

Eski manken Tuğçe Kazaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün adından yola çıkarak, “Neden Mustafacı yok?” diye sordu. Sosyal medya kullanıcıları Kazaz’ın paylaşımını anlamsız bularak tepki gösterdi.

Eski manken Tuğçe Kazaz, kişisel Twitter hesabında Kemal’in Kemalizmle, Atatürk’ün Atatürkçülükle eşit olduğunu öne sürerek, “Sahi neden ‘Mustafacı yok?” sorusunu sordu.

Kazaz, paylaşımının devamında ise “Peygamberimizin (S.A.V) isimlerinden biri Mustafa olduğu için mi? Yoksa putları yıkmaya gelen Allah’ın dini Mustafacı olmanıza izin vermediği için mi?” ifadesini kullandı.

 

Sosyal medya kullanıcıları ise Tuğçe Kazaz’ın bu sorusunu anlamsız bularak tepkilerini gösterdi.

 

 

Devamını oku

Gündem

80 yaşındaki kadının meyvelerine zabıta el koydu

Yayınlanma tarihi

-

Bursa Belediyesi zabıtalarından ‘Pes’ dedirten vicdansızlık. 80 yaşındaki kadının kendi yetiştirdiği ve satmak için köy pazarına getirdiği meyvelere zorla el koydular.

Elindeki sopa sayesinde ayakta zor durabilen kadın, “Yazıklar olsun be, öldürün bu milleti” diyerek, zabıta ekiplerine tepki gösterdi. O anlar bir vatandaşın kamerasına yansıdı.. Olay sosyal medyada kısa sürede yankılandı ve büyük tepki topladı…

80 yaşındaki pazarcı teyzenin kendi yetiştirdiği meyvelerine zabıta el koydu.. Olay büyük tepki topladı

Bursa’nın en eski köylü pazarı Tahtakale’de AKP’li Osmangazi Belediyesi Zabıta Ekipleri, köyünden getirdiği meyveyi pazarda satmaya çalışan 80 yaşındaki kadının ürünlerine el koydu.

Yetiştirdiği meyveler, zabıta aracına konan yaşlı kadının feryadı yürekleri sızlattı. İsmi öğrenilemeyen yaşlı kadın, “Köylüyü öldürün. Ne bu böyle hergün hergün. Ne olcak bu milletin hali böyle. Yazıklar olsun be” diyerek zabıta ekiplerine tepki gösterdi.

AKP’Lİ BAŞKAN AKP’Lİ BAŞKANA GÖNDERME YAPTI
AKP’li Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, AKP’li Osmangazi Belediyesi’ne sosyal medya hesabından bir göndermede bulundu. Aykurt paylaşımında, “Göreve başladığımız günden bu güne üretici köylülerimizden pazar işgaliye ücretini kaldırdık ve köylülerimize güzel imkânlar sunduk. Bizim işimiz gönül işi. Köylü milletin efendisidir. Üreticilerimizin emrindeyiz” ifadelerini kullandı.

“VİCDANINIZI NE YAPTINIZ?”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da yaşlı kadına yapılan haksızlığa sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Sarıbal paylaşımında, “Vicdanınızı ne yaptınız? Devlete milyarlarca lira vergi borcu olan yüzsüzlere bir şey olmazken, yandaş şirketlerin milyarlarca lira borcu affedilirken, kendi emeğiyle ürettiği birkaç kasa meyveyi satmaya çalışan 70 yaşında bir kadına bu yapılan hangi vicdana sığar. Utanın…”dedi.

Devamını oku

Gündem

YSK: İstanbul seçimlerinin yenilenme maliyeti 40 Milyon lira

Yayınlanma tarihi

-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti’nin dilekçesine yanıt verdi ve İstanbul’da 31 Mart seçimlerinin yenilenme maliyeti 40 Milyon 656 Bin TL olduğunu açıkladı.

YSK Başkanvekili Erhan Çiftçi imzalı yanıtta, “23 Haziran 2019 Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin toplam maliyetinin 40.656.388,55 TL olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

BBC Türkçe’ye konuşan başvuru sahibi YSK İYİ Parti Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu şunları söyledi:

“İstanbul’da seçim tekrarı kararı alındığında, ‘Türk milletinin parasını boşa harcanıyor, yazık’ dedik. Kanıtı da ortada. İlk seçim sonucu kabullenilmedi, bu da ikinci galibiyet için ödenen bir bedel oldu.”

“Yeter ki şeffaf ve güvenilir bir seçim sistemi olsun ancak her seçim döneminde büyük paralar harcandığı kesin. Dolayısıyla böyle bir rakam çıkacağını tahmin ediyorduk.”

Devamını oku

Popüler İçerikler