Takip Edin

Yaşam

Kaliteli ve İdeal Uyku Nasıl Olmalıdır?

Yayınlanma tarihi

-

Uykunun hayatımızdaki önemi tahmin ettiğinizden çok daha yüksektir. Hayatımızın neredeyse üçte biri uyuyarak geçer. Dolayısıyla hayatımızda bu kadar büyük yeri olan uykunun ne kadar kaliteli olduğu oldukça önemlidir. Ne yaparsanız yapın özellikle gece uykusunun hakkını verin! Aslında olay çok basit, birkaç küçük detaya dikkat ederek siz de uykunuzun kalitesini arttırabilir ve dolayısıyla hayatınızın da verimini yükseltebilirsiniz.

Peki kaliteli bir uyku nasıl olmalıdır; 

Sessiz ortam; Uyuduğunuz ortamın sessiz olması gerçekten önemli. En ufak ses dahi uykunun kalitesini bozmaya yetebilir. Televizyon karşısında uyumayın, yatak odanıza bilgisayar sokmayın, ses çıkaran saat vb cihazları yatak odanızdan uzak tutun.

 

Kalın perdelerin olduğu ışıksız ortam; Dikkat ederseniz yatak odaları için hep kalın perdeler tercih edilir. Işığın uykuya olumsuz etkisi vardır, bu yüzdendir ki gündüz değil gece uykusu çok daha verimlidir. Yatak odalarınızın perdelerini mümkün olduğunca kapalı tutun

 

Elektronik cihazlardan uzak; Çalışsın ya da çalışmasın, telefon dahil elektronik cihazları uyuduğunuz ortamdan uzak tutun. Telefonunuzu çalar saat olarak kullanıyorsanız eğer mümkünse kapının önüne koyun ya da küçük kurmalı bir çalar saat alın 5-6 lira falandır.

 

Rahat yatak ve rahat yastık; Her insanın rahatı başkadır kimi sert yatak sever kimi yumuşak, kimi yüksek yastık sever kimi yastıksız uyur. Sizin için en ideal rahatlık hangisiyse o yatakta uyumaya çalışın. Rahatsız yataklar sadece uyku kalitesi için değil uzun vadede bel, sırt ağrısı gibi başka sorunlara da sebebiyet verebilir.

 

Uykunuzu bölmemesi için uyumadan önce tuvalete çıkmak; Olay çok basit uyumadan önce çok fazla sıvı tüketmeyin ki sürekli çişe kalkıp uykunuzu bölmek zorunda kalmayın. Ama susuz da kalmayın abartmadan yatmadan önce su içilebilir elbette.

 

Kaliteli bir uyku için şart olmayan ama yaparsanız faydasını göreceğiniz şeyleri de şöyle sıralayalım;

  • Uyumadan içeceğiniz bir bardak ılık süt rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.
  • Alacağınız ılık bir duş sizi bebek gibi uyutabilir.
  • Kafanızda sürekli tilkiler dolaşıyor, uykunuzu kaçıran sorunlar mı var? Bir kağıt kalem alın aklınızdaki sorunları ya da yapacağınız şeyleri kaba taslak kağıda yazın, aklınızda kalıp uykunuzu kaçıracağına kağıtta dursun, isterseniz sabah kalkınca bakarsınız.

Uykunun ideal süresi yoktur, herkesin uyku süresi farklıdır. Kendi uyuma sürenizi keşfetmeye çalışın ama sürekli 10 saat uyuyup yatakta dönüp durup “yaa benim ideal uyku sürem 10 saat” deyip kendinizi kandırmayın. Kendinize dürüst olun, zaten kaliteli uyku almaya başladıktan sonra az uyusanız bile aldığınız uyku size yetmeye başlayacaktır.

Tatlı rüyalar dileriz…

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

BAĞCILAR’DA EKREM İMAMOĞLU MİTİNGİNDE VALİLİK KARARIYLA MEYDAN KAPATILDI, İZDİHAM YAŞANDI!

Yayınlanma tarihi

-

Ekrem İmamoğlu’ Bağcılar’da vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı ancak valilik emriyle meydan vatandaşların girişine kapatıldı etrafı polis barikatlarıyla çevrildi izdiham yaşandı.

Devamını oku

Gündem

Yuh artık pes diyeceksiniz! AKP’nin siyasi ahlaksızlığını kanıtıyla gösterdi

Yayınlanma tarihi

-

Barış Yarkadaş Kadıköy rıhtımına kurulan polis barikatlarıyla vatandaşların AKP standına yönlendirilmesine sosyal medyadan büyük tepki gösterdi.

Devamını oku

Gündem

İmamoğlu’na 50 TL’lik bağış yapan İBB çalışanı işten atılınca isyan etti: Bu mu Müslümanlık, bu mu insanlık?

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı bir kişi Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına 50 TL bağışta bulunduğu ve sosyal medyadan destek verdiği gerekçesiyle işten kovuldu.

Devamını oku

Popüler İçerikler