Takip Edin

Yaşam

Kaliteli ve İdeal Uyku Nasıl Olmalıdır?

Yayınlanma tarihi

-

Uykunun hayatımızdaki önemi tahmin ettiğinizden çok daha yüksektir. Hayatımızın neredeyse üçte biri uyuyarak geçer. Dolayısıyla hayatımızda bu kadar büyük yeri olan uykunun ne kadar kaliteli olduğu oldukça önemlidir. Ne yaparsanız yapın özellikle gece uykusunun hakkını verin! Aslında olay çok basit, birkaç küçük detaya dikkat ederek siz de uykunuzun kalitesini arttırabilir ve dolayısıyla hayatınızın da verimini yükseltebilirsiniz.

Peki kaliteli bir uyku nasıl olmalıdır; 

Sessiz ortam; Uyuduğunuz ortamın sessiz olması gerçekten önemli. En ufak ses dahi uykunun kalitesini bozmaya yetebilir. Televizyon karşısında uyumayın, yatak odanıza bilgisayar sokmayın, ses çıkaran saat vb cihazları yatak odanızdan uzak tutun.

 

Kalın perdelerin olduğu ışıksız ortam; Dikkat ederseniz yatak odaları için hep kalın perdeler tercih edilir. Işığın uykuya olumsuz etkisi vardır, bu yüzdendir ki gündüz değil gece uykusu çok daha verimlidir. Yatak odalarınızın perdelerini mümkün olduğunca kapalı tutun

 

Elektronik cihazlardan uzak; Çalışsın ya da çalışmasın, telefon dahil elektronik cihazları uyuduğunuz ortamdan uzak tutun. Telefonunuzu çalar saat olarak kullanıyorsanız eğer mümkünse kapının önüne koyun ya da küçük kurmalı bir çalar saat alın 5-6 lira falandır.

 

Rahat yatak ve rahat yastık; Her insanın rahatı başkadır kimi sert yatak sever kimi yumuşak, kimi yüksek yastık sever kimi yastıksız uyur. Sizin için en ideal rahatlık hangisiyse o yatakta uyumaya çalışın. Rahatsız yataklar sadece uyku kalitesi için değil uzun vadede bel, sırt ağrısı gibi başka sorunlara da sebebiyet verebilir.

 

Uykunuzu bölmemesi için uyumadan önce tuvalete çıkmak; Olay çok basit uyumadan önce çok fazla sıvı tüketmeyin ki sürekli çişe kalkıp uykunuzu bölmek zorunda kalmayın. Ama susuz da kalmayın abartmadan yatmadan önce su içilebilir elbette.

 

Kaliteli bir uyku için şart olmayan ama yaparsanız faydasını göreceğiniz şeyleri de şöyle sıralayalım;

  • Uyumadan içeceğiniz bir bardak ılık süt rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.
  • Alacağınız ılık bir duş sizi bebek gibi uyutabilir.
  • Kafanızda sürekli tilkiler dolaşıyor, uykunuzu kaçıran sorunlar mı var? Bir kağıt kalem alın aklınızdaki sorunları ya da yapacağınız şeyleri kaba taslak kağıda yazın, aklınızda kalıp uykunuzu kaçıracağına kağıtta dursun, isterseniz sabah kalkınca bakarsınız.

Uykunun ideal süresi yoktur, herkesin uyku süresi farklıdır. Kendi uyuma sürenizi keşfetmeye çalışın ama sürekli 10 saat uyuyup yatakta dönüp durup “yaa benim ideal uyku sürem 10 saat” deyip kendinizi kandırmayın. Kendinize dürüst olun, zaten kaliteli uyku almaya başladıktan sonra az uyusanız bile aldığınız uyku size yetmeye başlayacaktır.

Tatlı rüyalar dileriz…

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Tuğçe Kazaz’ın Atatürk’lü paylaşımı sosyal medyada tepki çekti

Yayınlanma tarihi

-

Eski manken Tuğçe Kazaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün adından yola çıkarak, “Neden Mustafacı yok?” diye sordu. Sosyal medya kullanıcıları Kazaz’ın paylaşımını anlamsız bularak tepki gösterdi.

Eski manken Tuğçe Kazaz, kişisel Twitter hesabında Kemal’in Kemalizmle, Atatürk’ün Atatürkçülükle eşit olduğunu öne sürerek, “Sahi neden ‘Mustafacı yok?” sorusunu sordu.

Kazaz, paylaşımının devamında ise “Peygamberimizin (S.A.V) isimlerinden biri Mustafa olduğu için mi? Yoksa putları yıkmaya gelen Allah’ın dini Mustafacı olmanıza izin vermediği için mi?” ifadesini kullandı.

 

Sosyal medya kullanıcıları ise Tuğçe Kazaz’ın bu sorusunu anlamsız bularak tepkilerini gösterdi.

 

 

Devamını oku

Gündem

80 yaşındaki kadının meyvelerine zabıta el koydu

Yayınlanma tarihi

-

Bursa Belediyesi zabıtalarından ‘Pes’ dedirten vicdansızlık. 80 yaşındaki kadının kendi yetiştirdiği ve satmak için köy pazarına getirdiği meyvelere zorla el koydular.

Elindeki sopa sayesinde ayakta zor durabilen kadın, “Yazıklar olsun be, öldürün bu milleti” diyerek, zabıta ekiplerine tepki gösterdi. O anlar bir vatandaşın kamerasına yansıdı.. Olay sosyal medyada kısa sürede yankılandı ve büyük tepki topladı…

80 yaşındaki pazarcı teyzenin kendi yetiştirdiği meyvelerine zabıta el koydu.. Olay büyük tepki topladı

Bursa’nın en eski köylü pazarı Tahtakale’de AKP’li Osmangazi Belediyesi Zabıta Ekipleri, köyünden getirdiği meyveyi pazarda satmaya çalışan 80 yaşındaki kadının ürünlerine el koydu.

Yetiştirdiği meyveler, zabıta aracına konan yaşlı kadının feryadı yürekleri sızlattı. İsmi öğrenilemeyen yaşlı kadın, “Köylüyü öldürün. Ne bu böyle hergün hergün. Ne olcak bu milletin hali böyle. Yazıklar olsun be” diyerek zabıta ekiplerine tepki gösterdi.

AKP’Lİ BAŞKAN AKP’Lİ BAŞKANA GÖNDERME YAPTI
AKP’li Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, AKP’li Osmangazi Belediyesi’ne sosyal medya hesabından bir göndermede bulundu. Aykurt paylaşımında, “Göreve başladığımız günden bu güne üretici köylülerimizden pazar işgaliye ücretini kaldırdık ve köylülerimize güzel imkânlar sunduk. Bizim işimiz gönül işi. Köylü milletin efendisidir. Üreticilerimizin emrindeyiz” ifadelerini kullandı.

“VİCDANINIZI NE YAPTINIZ?”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da yaşlı kadına yapılan haksızlığa sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Sarıbal paylaşımında, “Vicdanınızı ne yaptınız? Devlete milyarlarca lira vergi borcu olan yüzsüzlere bir şey olmazken, yandaş şirketlerin milyarlarca lira borcu affedilirken, kendi emeğiyle ürettiği birkaç kasa meyveyi satmaya çalışan 70 yaşında bir kadına bu yapılan hangi vicdana sığar. Utanın…”dedi.

Devamını oku

Gündem

YSK: İstanbul seçimlerinin yenilenme maliyeti 40 Milyon lira

Yayınlanma tarihi

-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti’nin dilekçesine yanıt verdi ve İstanbul’da 31 Mart seçimlerinin yenilenme maliyeti 40 Milyon 656 Bin TL olduğunu açıkladı.

YSK Başkanvekili Erhan Çiftçi imzalı yanıtta, “23 Haziran 2019 Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin toplam maliyetinin 40.656.388,55 TL olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

BBC Türkçe’ye konuşan başvuru sahibi YSK İYİ Parti Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu şunları söyledi:

“İstanbul’da seçim tekrarı kararı alındığında, ‘Türk milletinin parasını boşa harcanıyor, yazık’ dedik. Kanıtı da ortada. İlk seçim sonucu kabullenilmedi, bu da ikinci galibiyet için ödenen bir bedel oldu.”

“Yeter ki şeffaf ve güvenilir bir seçim sistemi olsun ancak her seçim döneminde büyük paralar harcandığı kesin. Dolayısıyla böyle bir rakam çıkacağını tahmin ediyorduk.”

Devamını oku

Popüler İçerikler