Takip Edin

Yaşam

Sabahları erken kalkmak isteyen ama bir türlü kalkamayanlar için tavsiyeler!

Yayınlanma tarihi

-

Güzel ve dolu dolu bir gün geçirmenin birincil koşulu erken uyanmaktır. Kaliteli bir gün geçirmek ve henüz günün telaşı başlamamışken sabah saatlerinde sadece bize özel bir vakit yaratmak için erken kalkmak isteriz. Ama bu her zaman o kadar kolay gerçekleşmez. Bazılarımız için erken kalkmak en büyük işkencedir. Hele bir de okula işe gitmek için mecburen erken kalkmak zorunda olanlar var, durum onlar için çok daha çekilmez olur.

Hiç uzatmayalım, amacınız erken kalkmaksa işte size birkaç ipucu;

Erken kalkmak için Erken yatmak gerekir! (Ama nasıl?)

Erken yatan erken kalkar denir. Evet doğru ama nasıl? Erken yatmak o kadar kolay mı? Erken yatmak her zaman çok mümkün değil, hepimiz yaşadık…  Ama iyi kötü ortalama bir uyuma düzeni kurmak mümkün. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle vakit geçirmiş, işten geç çıkmış ve bir şekilde uyku saatinizi kaçırmış olabilirsiniz böyle istisnalar mümkün. Ama bunlar her zaman yaşanan şeyler değil. Siz kendinize belirli bir uyuma saati belirleyebilirisiniz. Bu saate göre kendinizi alıştırdığınız takdirde “benim uyku saatim şuydu aman kaçırmamam lazım” diyip kafanızda bir düzen oturtabilirsiniz.

 

Uykunuzu alın! Kaliteli bir gün geçirmek için kaliteli bir uyku şart!

Ortalama olarak yetişkin bir insan günde 8 saat uyur, günümüzün üçte biri yani hayatımızın üçte biri uyumakla geçiyor. Aslında bu çok uzun bir süre. Uykuyu almak çok uyumakla ilgili bir şey değildir. Bazı insanlar 10 saat uyusalar bile uykularını alamadıklarını söyler. Bunun sebebi ne kadar uyusalar da kalitesiz uyku çektikleri içindir. Kaliteli ve İdeal Uyku Nasıl Olmalıdır? isimli yazımıza göz atmayı unutmayın…

 

Güne başlarken bir amacınız olsun!

Her sabah erken uyanmak için sizi motive edecek bir amacınız olsun. (Tabi bunun için önce bir amacınızın olması lazım!) Sabah kalktığınızda amaçlarınızı, hedeflerinizi düşünerek uyanmak uykunuzu dağıtmak için en etkili yöntemlerin başında gelir. “Bugün hedeflerim için şunları yapacağım” heyecanıyla uyanmak sizin için en büyük itici güç olacaktır.

 

Uyandığınız anda yataktan hemen kalkın!

Çoğumuzun yaptığı şey uyandıktan sonra yatakta biraz daha vakit geçirmek ya da “beş dakika daha uyuyayım sonra kalkarım” gibi bahaneler. Bunlar kalkmanızı daha da zorlaştıran şeylerdir. Alarmınızı mümkün olduğunca uzağa kurun, hemen yanı başınızda durmasın ki çaldığında kapatmak için ayağa kalkmanız gereksin. Uyandığınız gibi yataktan kalkın pencereyi açın derin bir nefes alın, ciğerlerinizi doldurduğunuz taze hava sizin ilk kahvaltınız. Şimdi yüzünüzü soğuk suyla yıkayabilirsiniz, mümkünse kulaklarınıza da soğuk su gelsin emin olun kendinize gelmenizi hızlandıracaktır.

 

Çay ya da Kahvenin keyfini çıkarın. Ama mutlaka bir bardak su için;

İster sıcak bir bardak çay ister sert ya da sütlü bir kahve hangisi kendinize gelmenize yardımcı oluyorsa sabahları keyfini çıkarın. Ama her sabah kalktığınızda aç karna bir bardak su içmenin ne kadar sağlıklı olduğunu hatırlatmak isterim. Uykunuzu açmaya yardımcı olduğu kadar sindirim sisteminizin temizliği için de güzel bir başlangıç olur. (Bu arada sabahları elma yemek çay ya da kahveden daha çabuk uykunuzu açar aklınızda bulunsun.)

 

Mutlaka güzel bir kahvaltı yapın;

“Yaa ben kahvaltı yapamıyorum sabah sabah” diyenler mutlaka vardır. Emin olun alışkanlık haline getirdiğinizde her sabah kahvaltı keyfi için bile erken kalkmak isteyeceksiniz. Günün en önemli öğünü kahvaltı, kaliteli bir gün geçirmeniz için ihtiyacınız olan tüm enerjiyi size sunar. Kahvaltıda mümkün olduğunca yumurta gibi protein ağırlıklı besinler tüketmeye dikkat edin. Yiyebiliyorsanız bir avuç kadar fındık-badem karışımı da bütün gün için size doping etkisi yapar.

 

Hafif de olsa mutlaka egzersiz yapın;

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ilkesiyle her sabah mutlaka hafif de olsa egzersiz yapmanın ne kadar faydalı olduğunu gün geçtikçe daha iyi anlayacaksınız. Sabahları egzersiz yapmak gün içinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve zihninizi rahatlatarak yaratıcılığınızı arttırır.

Artık güne hazırsınız. Erken kalkmışsınız, henüz günün koşuşturmacası başlamamış kendinize vakit ayırmışsınız ve gayet açık bir zihinle herkesten önce güne 1-0 önde başlamışsınız. Tebrik ederiz…

Unutmayın, kaliteli bir yaşam ve hayatımızın verimliliğini arttırabilmek için kaliteli uykuyu ve erken kalkmayı alışkanlık haline getirebilmek çok önemli.

Kaliteli ve İdeal Uyku Nasıl Olmalıdır? isimli yazımıza göz atmayı unutmayın.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Tuğçe Kazaz’ın Atatürk’lü paylaşımı sosyal medyada tepki çekti

Yayınlanma tarihi

-

Eski manken Tuğçe Kazaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün adından yola çıkarak, “Neden Mustafacı yok?” diye sordu. Sosyal medya kullanıcıları Kazaz’ın paylaşımını anlamsız bularak tepki gösterdi.

Eski manken Tuğçe Kazaz, kişisel Twitter hesabında Kemal’in Kemalizmle, Atatürk’ün Atatürkçülükle eşit olduğunu öne sürerek, “Sahi neden ‘Mustafacı yok?” sorusunu sordu.

Kazaz, paylaşımının devamında ise “Peygamberimizin (S.A.V) isimlerinden biri Mustafa olduğu için mi? Yoksa putları yıkmaya gelen Allah’ın dini Mustafacı olmanıza izin vermediği için mi?” ifadesini kullandı.

 

Sosyal medya kullanıcıları ise Tuğçe Kazaz’ın bu sorusunu anlamsız bularak tepkilerini gösterdi.

 

 

Devamını oku

Gündem

80 yaşındaki kadının meyvelerine zabıta el koydu

Yayınlanma tarihi

-

Bursa Belediyesi zabıtalarından ‘Pes’ dedirten vicdansızlık. 80 yaşındaki kadının kendi yetiştirdiği ve satmak için köy pazarına getirdiği meyvelere zorla el koydular.

Elindeki sopa sayesinde ayakta zor durabilen kadın, “Yazıklar olsun be, öldürün bu milleti” diyerek, zabıta ekiplerine tepki gösterdi. O anlar bir vatandaşın kamerasına yansıdı.. Olay sosyal medyada kısa sürede yankılandı ve büyük tepki topladı…

80 yaşındaki pazarcı teyzenin kendi yetiştirdiği meyvelerine zabıta el koydu.. Olay büyük tepki topladı

Bursa’nın en eski köylü pazarı Tahtakale’de AKP’li Osmangazi Belediyesi Zabıta Ekipleri, köyünden getirdiği meyveyi pazarda satmaya çalışan 80 yaşındaki kadının ürünlerine el koydu.

Yetiştirdiği meyveler, zabıta aracına konan yaşlı kadının feryadı yürekleri sızlattı. İsmi öğrenilemeyen yaşlı kadın, “Köylüyü öldürün. Ne bu böyle hergün hergün. Ne olcak bu milletin hali böyle. Yazıklar olsun be” diyerek zabıta ekiplerine tepki gösterdi.

AKP’Lİ BAŞKAN AKP’Lİ BAŞKANA GÖNDERME YAPTI
AKP’li Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, AKP’li Osmangazi Belediyesi’ne sosyal medya hesabından bir göndermede bulundu. Aykurt paylaşımında, “Göreve başladığımız günden bu güne üretici köylülerimizden pazar işgaliye ücretini kaldırdık ve köylülerimize güzel imkânlar sunduk. Bizim işimiz gönül işi. Köylü milletin efendisidir. Üreticilerimizin emrindeyiz” ifadelerini kullandı.

“VİCDANINIZI NE YAPTINIZ?”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da yaşlı kadına yapılan haksızlığa sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Sarıbal paylaşımında, “Vicdanınızı ne yaptınız? Devlete milyarlarca lira vergi borcu olan yüzsüzlere bir şey olmazken, yandaş şirketlerin milyarlarca lira borcu affedilirken, kendi emeğiyle ürettiği birkaç kasa meyveyi satmaya çalışan 70 yaşında bir kadına bu yapılan hangi vicdana sığar. Utanın…”dedi.

Devamını oku

Gündem

YSK: İstanbul seçimlerinin yenilenme maliyeti 40 Milyon lira

Yayınlanma tarihi

-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti’nin dilekçesine yanıt verdi ve İstanbul’da 31 Mart seçimlerinin yenilenme maliyeti 40 Milyon 656 Bin TL olduğunu açıkladı.

YSK Başkanvekili Erhan Çiftçi imzalı yanıtta, “23 Haziran 2019 Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin toplam maliyetinin 40.656.388,55 TL olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

BBC Türkçe’ye konuşan başvuru sahibi YSK İYİ Parti Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu şunları söyledi:

“İstanbul’da seçim tekrarı kararı alındığında, ‘Türk milletinin parasını boşa harcanıyor, yazık’ dedik. Kanıtı da ortada. İlk seçim sonucu kabullenilmedi, bu da ikinci galibiyet için ödenen bir bedel oldu.”

“Yeter ki şeffaf ve güvenilir bir seçim sistemi olsun ancak her seçim döneminde büyük paralar harcandığı kesin. Dolayısıyla böyle bir rakam çıkacağını tahmin ediyorduk.”

Devamını oku

Popüler İçerikler