Takip Edin

Yaşam

Sabahları erken kalkmak isteyen ama bir türlü kalkamayanlar için tavsiyeler!

Yayınlanma tarihi

-

Güzel ve dolu dolu bir gün geçirmenin birincil koşulu erken uyanmaktır. Kaliteli bir gün geçirmek ve henüz günün telaşı başlamamışken sabah saatlerinde sadece bize özel bir vakit yaratmak için erken kalkmak isteriz. Ama bu her zaman o kadar kolay gerçekleşmez. Bazılarımız için erken kalkmak en büyük işkencedir. Hele bir de okula işe gitmek için mecburen erken kalkmak zorunda olanlar var, durum onlar için çok daha çekilmez olur.

Hiç uzatmayalım, amacınız erken kalkmaksa işte size birkaç ipucu;

Erken kalkmak için Erken yatmak gerekir! (Ama nasıl?)

Erken yatan erken kalkar denir. Evet doğru ama nasıl? Erken yatmak o kadar kolay mı? Erken yatmak her zaman çok mümkün değil, hepimiz yaşadık…  Ama iyi kötü ortalama bir uyuma düzeni kurmak mümkün. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle vakit geçirmiş, işten geç çıkmış ve bir şekilde uyku saatinizi kaçırmış olabilirsiniz böyle istisnalar mümkün. Ama bunlar her zaman yaşanan şeyler değil. Siz kendinize belirli bir uyuma saati belirleyebilirisiniz. Bu saate göre kendinizi alıştırdığınız takdirde “benim uyku saatim şuydu aman kaçırmamam lazım” diyip kafanızda bir düzen oturtabilirsiniz.

 

Uykunuzu alın! Kaliteli bir gün geçirmek için kaliteli bir uyku şart!

Ortalama olarak yetişkin bir insan günde 8 saat uyur, günümüzün üçte biri yani hayatımızın üçte biri uyumakla geçiyor. Aslında bu çok uzun bir süre. Uykuyu almak çok uyumakla ilgili bir şey değildir. Bazı insanlar 10 saat uyusalar bile uykularını alamadıklarını söyler. Bunun sebebi ne kadar uyusalar da kalitesiz uyku çektikleri içindir. Kaliteli ve İdeal Uyku Nasıl Olmalıdır? isimli yazımıza göz atmayı unutmayın…

 

Güne başlarken bir amacınız olsun!

Her sabah erken uyanmak için sizi motive edecek bir amacınız olsun. (Tabi bunun için önce bir amacınızın olması lazım!) Sabah kalktığınızda amaçlarınızı, hedeflerinizi düşünerek uyanmak uykunuzu dağıtmak için en etkili yöntemlerin başında gelir. “Bugün hedeflerim için şunları yapacağım” heyecanıyla uyanmak sizin için en büyük itici güç olacaktır.

 

Uyandığınız anda yataktan hemen kalkın!

Çoğumuzun yaptığı şey uyandıktan sonra yatakta biraz daha vakit geçirmek ya da “beş dakika daha uyuyayım sonra kalkarım” gibi bahaneler. Bunlar kalkmanızı daha da zorlaştıran şeylerdir. Alarmınızı mümkün olduğunca uzağa kurun, hemen yanı başınızda durmasın ki çaldığında kapatmak için ayağa kalkmanız gereksin. Uyandığınız gibi yataktan kalkın pencereyi açın derin bir nefes alın, ciğerlerinizi doldurduğunuz taze hava sizin ilk kahvaltınız. Şimdi yüzünüzü soğuk suyla yıkayabilirsiniz, mümkünse kulaklarınıza da soğuk su gelsin emin olun kendinize gelmenizi hızlandıracaktır.

 

Çay ya da Kahvenin keyfini çıkarın. Ama mutlaka bir bardak su için;

İster sıcak bir bardak çay ister sert ya da sütlü bir kahve hangisi kendinize gelmenize yardımcı oluyorsa sabahları keyfini çıkarın. Ama her sabah kalktığınızda aç karna bir bardak su içmenin ne kadar sağlıklı olduğunu hatırlatmak isterim. Uykunuzu açmaya yardımcı olduğu kadar sindirim sisteminizin temizliği için de güzel bir başlangıç olur. (Bu arada sabahları elma yemek çay ya da kahveden daha çabuk uykunuzu açar aklınızda bulunsun.)

 

Mutlaka güzel bir kahvaltı yapın;

“Yaa ben kahvaltı yapamıyorum sabah sabah” diyenler mutlaka vardır. Emin olun alışkanlık haline getirdiğinizde her sabah kahvaltı keyfi için bile erken kalkmak isteyeceksiniz. Günün en önemli öğünü kahvaltı, kaliteli bir gün geçirmeniz için ihtiyacınız olan tüm enerjiyi size sunar. Kahvaltıda mümkün olduğunca yumurta gibi protein ağırlıklı besinler tüketmeye dikkat edin. Yiyebiliyorsanız bir avuç kadar fındık-badem karışımı da bütün gün için size doping etkisi yapar.

 

Hafif de olsa mutlaka egzersiz yapın;

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ilkesiyle her sabah mutlaka hafif de olsa egzersiz yapmanın ne kadar faydalı olduğunu gün geçtikçe daha iyi anlayacaksınız. Sabahları egzersiz yapmak gün içinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve zihninizi rahatlatarak yaratıcılığınızı arttırır.

Artık güne hazırsınız. Erken kalkmışsınız, henüz günün koşuşturmacası başlamamış kendinize vakit ayırmışsınız ve gayet açık bir zihinle herkesten önce güne 1-0 önde başlamışsınız. Tebrik ederiz…

Unutmayın, kaliteli bir yaşam ve hayatımızın verimliliğini arttırabilmek için kaliteli uykuyu ve erken kalkmayı alışkanlık haline getirebilmek çok önemli.

Kaliteli ve İdeal Uyku Nasıl Olmalıdır? isimli yazımıza göz atmayı unutmayın.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

BAĞCILAR’DA EKREM İMAMOĞLU MİTİNGİNDE VALİLİK KARARIYLA MEYDAN KAPATILDI, İZDİHAM YAŞANDI!

Yayınlanma tarihi

-

Ekrem İmamoğlu’ Bağcılar’da vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı ancak valilik emriyle meydan vatandaşların girişine kapatıldı etrafı polis barikatlarıyla çevrildi izdiham yaşandı.

Devamını oku

Gündem

Yuh artık pes diyeceksiniz! AKP’nin siyasi ahlaksızlığını kanıtıyla gösterdi

Yayınlanma tarihi

-

Barış Yarkadaş Kadıköy rıhtımına kurulan polis barikatlarıyla vatandaşların AKP standına yönlendirilmesine sosyal medyadan büyük tepki gösterdi.

Devamını oku

Gündem

İmamoğlu’na 50 TL’lik bağış yapan İBB çalışanı işten atılınca isyan etti: Bu mu Müslümanlık, bu mu insanlık?

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı bir kişi Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına 50 TL bağışta bulunduğu ve sosyal medyadan destek verdiği gerekçesiyle işten kovuldu.

Devamını oku

Popüler İçerikler