Takip Edin

Bilim

Su Altında Yürüyebilen ve İnsan Vücudundaki Dokuları Andıran 3-D Baskılı Akıllı Jel Üretildi

Yayınlanma tarihi

-

Rutgers Üniversitesi-New Brunswick mühendisleri, su altında dolaşıp nesneleri tutup hareket ettiren, 3D baskılı akıllı bir jel üretti.

Bu ürün, su altında yürüyebilen ve çarptığı şeylere zarar vermeyen, ahtapot gibi deniz hayvanlarını taklit eden yumuşak robotların üretilmesine önayak olabiliyor. Aynı zamanda suni kalp, mide ve diğer kasların yanı sıra hastalıkların teşhisi, ilaçların tespiti ve uygulanması ve su altı incelemelerin yapılması için aygıtların yapımına da olanak sağlıyor.

Akıllı jel gibi yumuşak malzemeler esnektirler, genellikle sert malzemelere göre daha ucuzdurlar ve küçültülebilirler. Yumuşak malzemelerden yapılan cihazların tasarım ve kontrolleri, mekanik olarak daha karmaşık sert cihazlara kıyasla basittir.

Mekanik ve Havacılık Mühendisliği bölümü Yardımcı Profesörü Howon Lee, 3D baskılı akıllı jelin biyomedikal mühendisliğinde büyük bir potansiyele sahip olduğunu çünkü insan vücudunda birçok su içeren ve çok yumuşak olan dokuları andırdığını belirtti.

ACS Applied Materials & Interface’de online olarak yayınlanan çalışma, elektrikle aktive edildiğinde hareket eden ve şekil değiştiren 3D baskılı bir hidrojel üzerinde odaklanmaktadır. Yüzde 70 oranında su içeriğine rağmen katı kalan hidrojeller, insan vücudunda, çocuk bezlerinde, kontakt lenslerde ve diğer birçok şeyde bulunur.

Howon Lee, “Akıllı jelin hareket hızı, boyutu değiştirilerek kontrol edilir ( zayıf, şişmandan daha hızlıdır) ve jel, tuzlu su çözeltisinin ve elektrik alanın gücüne bağlı olarak bükülür ya da şekil değiştirir. Jel, yumuşak malzemeden yapıldığı için kasılan kasları andırır, % 70’ten fazla suya sahiptir ve elektriksel uyarana cevap verir.” dedi.

“Bu çalışma, 3D baskı teknolojimizin bu akıllı jelin tasarımını, boyutunu ve çok yönlülüğünü nasıl genişletebileceğini gösteriyor” dedi. “Mikro ölçekli 3D baskı tekniğimiz, benzeri görülmemiş hareketler yaratmamıza izin verdi.”

Youtube videosu için: https://www.youtube.com/watch?v=BhsRnLf9iNU&feature=youtu.be

Publications: Daehoon Han, et al., “Soft Robotic Manipulation and Locomotion with a 3D Printed Electroactive Hydrogel,” ACS Appl. Mater. Interfaces, 2018; DOI: 10.1021/acsami.8b04250

Kaynak: https://scitechdaily.com

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Hamile baba Wyley Simpson, bebeğini doğurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Erkek olmak için başladığı cinsiyet değiştirme sürecinde hamile olduğunu öğrenen Wyley Simpson, bebeğini doğurdu.

Wyley Simspon, hamile olduğunu öğrendikten sonra 28 yaşındaki nişanlısı Stephan ile birlikte aldığı karar sonucunda hamileliğini sürdürmeye karar verdi ve bebeğini doğurdu.

Ancak bebekleri kimi çevreler tarafından tepkiyle karşılandı.
Wyley, daha önce maruz kaldıkları zorbalığı yine yaşadıklarını ancak oğulları Rowan’ın buna değdiğini belirtti.

Simson, yaptığı açıklamada “Her zaman baba olmak istemiştim” ifadelerini kullandı.
Devamını oku

Bilim

Çin’in ‘Yatay Gökdeleni’ yakında tamamlanıyor

Yayınlanma tarihi

-

‘Mühendislik harikası’ olarak anılan ve uzun süredir bitmesi beklenen ‘yatay gökdelen’ Raffles City Chongqing artık sona yaklaşıyor.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, dünyaca tanınmış mimar Moshe Safdie tarafından tasarlanmış bulunan bina 1.12 milyon metrekare alan kaplayan sekiz adet kuleden ve onları birleştiren ‘yatay gökdelen’ olarak anılan kuleler arası köprüden oluşuyor.

Crystal adlı 250 metre uzunluğundaki köprü dünyanın en yüksek köprülerinden biri olacak.

Açıldığında, içinde bir gözlemleme galerisi, gökyüzü bahçeleri, bir sonsuzluk havuzu ve değişik restoranlar bulunacak.

Bütün bunlardan başka gök köprüsü, geceleri dev bir ışık topuna dönüşerek gökyüzünü bir ışık şovuyla hareketlendirecek.

Öte yandan, The Raffles City Chongqing kompleksi, 230 bin metre karelik bir alışveriş merkezi, 1,400 rezidans, bir lüks otel ve 160;000 metrekarelik geniş ofis alanları barındıracak.

Devamını oku

Bilim

2.500 Yıllık Gizemli Lahitten Çıkanlar Çok Şaşırttı

Yayınlanma tarihi

-

Mısır Antik Eserler Bakanlığı, siyah granitten yapılmış bir lahidin, inşaat çalışmaları sırasında İskenderiye kentinde keşfedildiğini duyurmuştu. Büyük İskender’e ait olduğu düşünülen ve hatta hakkında lanetli olduğuna dair spekülasyonlar yürütülen lahit sonunda açıldı

Yerin 5 metre altında bulunan lahit 30 ton ağırlığında, 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre uzunluğunda. Lahitten düşünülenin aksine Büyük İskender’in kalıntıları değil, 3 ayrı mumya çıktı.

Mumyalar zarar görmüş haldeydi çünkü bir çatlak nedeniyle lahitin içine kanalizasyon suyu dolmuştu. Lahitteki mumyaların isimlerine ait resim, sembol ya da yazı gibi hiçbir işaret bulunmaması  nedeniyle bilim insanları, bulunan üç mumyanın da daha önce düşünüldüğü gibi Ptolemy (Tolemi) ya da Roma Kraliyet Ailesi’ne ait olmadığını açıkladı.

Araştırmacılar, aynı zamanda lahitte bulunan mumyalara ait gümüş veya altın maske, tılsım, yazıt ve heykel gibi eşyalarının bulunmamasının da, onların yüksek sınıfa ait bireyler olmadığını gösterdiğini bildirdi.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Wasiri, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Antik lahiti açtık ve lanetlenmedik. Bulunan mumyaların birinin kafatasında çok sayıda kırık var. Bu durum onun keskin ve sert bir cisimle yaralandığını gösteriyor.”

Bulunan iskeletlerin ilk belirlemeler göre üç askere ait olabileceği birinin kafasının okla vurulmuş olabileceği söylendi. Kişilerin ölüm nedenleri ve yaşları yapılacak incelemelerden sonra tespit edilecek.

Üç mumya İskenderiye Ulusal Müzesi’ne, lahit ise askeri müzeye nakledildi.

Kaynak: Reuters

Devamını oku

Popüler İçerikler