Takip Edin

Gündem

Süleyman Soylu’nun istifa etmesine sebep olduğu iddia edilen PELİKAN grubu kimdir??

Yayınlanma tarihi

-

Süleyman Soylu’nun istifası hakkında siyaset kulislerinde, AKP içerisindeki Pelikan grubu ile bu gruba karşı duruş sergileyenlerin kavgasının bir sonucu olduğu konuşuluyor. Soylu’nun istifasının kabul edilmemesinin ardından şimdilik taht kavgasında kazanan yok. Peki Soylu’nun istifası neden kabul edilmedi? Bunun cevabının verebilmek için kısaca yaşananlara bakalım.

Pelikancıların yuvalandığı ve Damat Albayrak’ın kardeşinin başında bulunduğu Turkuaz grubu, Soylu’yu neredeyse iki yıldır haber bile yapmıyordu. İçlerinde Sabah, Takvim, atv, a haber gibi yayın organlarını barındıran Turkuaz grubu yazarlarından Mahmut Övür, Soylu’nun yerine kimin geleceğini bile yazdı. Hatta, atama kararını bile paylaştı. Ancak, hemen bu paylaşımını sildi.

Pelikancılar Soylu’nun istifasının kabul edilmesi için yoğun faaliyet içine girmişti. Hatta Soylu’nun yerine Muhterem İnce’nin atandığını gösteren bir yazı da paylaştılar. Ama onu da hemen sildiler.

Takvim’in Ankara Temsilcisi Zafer Şahin  de aHaber’e bağlandı ve “Süleyman Soylu’nun istifasının Cumhurbaşkanlığının bilgisi dahilinde olduğunu teyitledim” dedi.

Daily Sabah gazetesi de son dakika haberini anlamlı bir biçimde verdi. 250 bin insanın sokağa dökülmesine vurgu yaptı.

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa etti. Cuma gecesi sokağa çıkma yasağının ardından 250 bin insan marketlere ve fırınlara akın etti” diye verdi.

Pelikancı bilinen Hilal kaplan ve Selman Öğüt de hemen furyaya katıldı.

Ancak Pelikancıların bu çabası istifanın kabul edilmemesiyle boşa gitti. Şimdi gece boyunca yaşanan gelişmelere bir bakalım.

TELEFONUN NOT DEFTERİNE YAZILAN İSTİFA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyadan istifa ettiğini duyurdu.
Öncesinde de Ahmet Hakan ile yaptığı görüşme sırasında istifa edeceğinin sinyalini vermişti.
Süleyman Soylu, akşam saatlerinde sosyal medya hesabından görevi bıraktığını açıkladı.
Soylu’nun istifa metnine dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama, telefonun not bölümüne yazmış istifayı.
Resmi mühür, imza, İçişleri Bakanlığı antetli kağıdına değil.
Telefonun Not Defteri.
Ayrıca…

İKİ FAKTÖR

Saray’dan gelen kulis haberlere göre, iki faktör devreye girdi.
1. Damat Berat Albayrak’a yakın AHaber ve Sabah grubundaki yazarlar ile haberlerin etkisi.
2. MHP ile olan ortaklık.

Pelikancıların medya organı olarak adı geçen AHaber ve Sabah gazetesi;
“Soylu’nun istifası kabul edildi.” ” Yerine Muhterem İnce geçecek” haberlerini verdi.

Damat Albayrak’ın ekibinin hatası Erdoğan’ın “şahsım” duruşu.
Çünkü, Erdoğan kendisi adına karar verilmesine, kendisine sorulmadan karar alınmasına izin vermiyor.
Daha istifayı kabul etmeden çıkan bu haberler Erdoğan’ı kızdırdı.

İkinci faktör ise MHP ile olan durum.
MHP, Soylu’ya destek veriyor.
Kulislerden gelen bilgiye göre bu iki faktör devreye girince Soylu’nun istifası kabul edilmedi.

Süleyman Soylu, Pelikancıların tepesindeki isim Albayrak’a omuz atan bir isimdi. Bilal Erdoğan ile olan yakınlığını saklamıyordu.

Salgın malgın dinlemeyen taht oyunları hafta sonu daha da sertleşti. Saray kavgasında kazanan yok.
İstifanın kabul edilmemesiyle parti içi çatlağın büyümesi engellendi.
Ama yarın öbürü gün, Sabah veya AHaber’den birileri istifa edebilir. O zaman kaybeden veya kurban ortaya çıkar.

PELİKAN GRUBU KİMDİR?

Damat Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen Pelikan grubunun adını Türkiye ilk defa 2016’da dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu yerden yere vuran bildiri ile duydu.

Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlıktan azledilme sürecine etki eden, damat Berat Albayrak’a çok yakınlığı ile bilinen Pelikancılar ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arasında patlayan o kavga.

Albayrakların sahibi olduğu Sabah Gazetesi’nin yazarı Dilek Güngör, yazısında yargıda tuhaf işler olduğunu iddia ederek bazı FETÖ’cülerin yargıda yeniden kritik noktalara getirildiğini ileri sürmüştü

AKP içinde ayrı bir grup oluşturan Pelikancılar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a verdikleri destekle biliniyor.

Bunun yan ısıra Erdoğan’a yakın bakan ve millevekillerinin bazıları da Pelikancılara karşı duruş sergiliyor. Bu isimlerin başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski metin yazarı ve AKP Ankara Eski Milletvekili Aydın Ünal geliyor.

Ünal son olarak “FETÖ ve PKK’dan daha tehlikeli, içerdeki sinsi ur, partiyi zehirleyen Pelikan Örgütü derhal kararlılıkla tasfiye edilmelidir” sözleriyle gündeme gelmişti.

Erdoğan, Pelikancılar grubunun merkezi olan ve Pelikan Yalısı olarak bilinen Bosphorus Global’i ziyaret etmişti

Aydın Ünal’ın bu çıkışından yaklaşık üç ay sonra Erdoğan’dan dikkat çeken bir ziyaret gelmişti. Erdoğan, Pelikancılar grubunun merkezi olan ve Pelikan Yalısı olarak bilinen Bosphorus Global’i (Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi) ziyaret ederken, yaklaşık 1.5 saatlik bir görüşme gerçekleştirmişti.

Pelikancıların sosyal medyadaki hesaplarından biri olarak bilinen “debuffer” adlı Twitter kullanıcısı, “İbrahim Eren, Şenol Kazancı ve Mustafa Varank’ın müşterek kankası Aydın Ünal’ı biraz daha yakından tanıyalım mı?” diyerek bu isimler hakkında mesajlar yayımladı.

Mesajlarda Aydın Ünal’ın eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakın olduğu, AKP’yi sert sözlerle eleştirdiği ve siyaseten zora soktuğu belirtilip Varank, Kazancı ve Eren gibi isimlerin de Ünal’a destek verdiği öne sürüldü.

Aydın Ünal da bu mesajlara, “Devletin ve siyasetin kodlarını az çok öğrendim. İstesem, çok para kazanabilir, ‘uyumlu’ olup makamlarımı koruyabilirdim. Ama ben konuşmayı, kavgayı, mücadeleyi seçtim. Makamını kaybettiği için konuşanlardan değil, makamını kaybetmek pahasına konuşanlardanım” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİNDEN AYDIN ÜNAL’A DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret ettiği Pelikancıların hedefindeki Aydın Ünal’a, AKP’den daha sonra istifa eden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da destek vermişti.

Kaynak: www.abcgazetesi.com

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Peki bu ‘alçak’ paylaşımı yapan AKP’li tutuklanacak mı?

Yayınlanma tarihi

-

AKP’li Meclis üyesinden muhalefet liderlerine ağır hakaret ve çirkin paylaşım… Küçükçekmece’nin AKP’li Meclis üyesi Hamza Gönenç, terör örgütü üyeleriyle siyasetçileri photoshop yöntemiyle yan yana getirip paylaştı. Bakanın eşine sosyal medyadan alçakça hakaret eden tutuklandı. Muhalefete fotomontajla hakaret eden AKP’li de tutuklanacak mı?

Hazine Bakanı Albayrak’ın doğum yapan eşine sosyal medyadan hakaret eden kişi tutuklandı. Herkes bu saldırıyı lanetlerken, İstanbul Küçükçekmece’nin AKP’li Meclis üyesi Hamza Gönenç’ten ‘alçak bir paylaşım’ geldi.. Gönenç muhalefetin önemli isimlerini teröristlerle aynı karede montajlayarak, ‘halkı kin ve nefret suçuna tahrik’, ‘ırkçı ve cinsiyetçi hakaret’ ‘terör propagandası’ gibi suçları aleni olarak işledi. Gönenç’e her kesimden tepki yağdı.

Sözcü’de yer alan habere göre; Gönen’in yayınladığı fotomontajda, muhalefet liderleri, terör örgütü ele başlarıyla yan yana gösteriliyordu. Bu çirkinliğe tepki yağarken, “Hukuk herkese eşit mesafede olmalı. Sosyal medyada hakaret eden, AKP’li de olsa hesabı sorulmalı” yorumları yapıldı…

AKP’li belediye meclis üyesi Hamza Gönenç, sosyal medyadan muhalefete bu fotomontajla ağır hakaret etti;

Türkiye bir süredir, siyasetçilere ve aile bireylerine yönelik saldırıları tartışıyor. Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yönelik saldırının ardından gözaltına alınan kişi 1 günde serbest bırakıldı. Ardından henüz bebeğini yeni kucağına alan Esra Albayrak’a cinsiyetçi saldırı yöneltildi.

Siyaset Albayrak’a saldırıyı tartışırken bu kez İstanbul Küçükçekmece Belediyesi’nin AKP’li üyesi Hamza Gönenç’in paylaşımı sosyal medyaya düştü. Gönenç, kişisel sosyal medya hesabından muhalefet liderlerini teröristlerle yan yana gösteren photoshoplu skandal bir paylaşımda bulundu. Fotoğrafın üzerine de “Ya Rabbi bunları ve sevenlerini ahirette de ayırma” yazdı.

Hamza Gönenç

AKP’li meclis üyesinin bu çirkin paylaşımı çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından tepkiyle karşılandı. “Bu alçaklığın peşini de bırakmayın. Parti ayrımı yapmadan, hakarete uğrayan ‘bizden-sizden’ ayırımı yapmadan her hakaret için gereğini yapın” çağrıları yapıldı.

KAFTANCIOĞLU YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise Gönenç hakkında yasal süreci başlatacaklarını belirterek şöyle dedi:

“Siyasi etik ahlak diye yeşil yeşil gezenlerin Meclis üyeleri hakkında ne yapacaklarını merak ediyorum. Buyurun hep birlikte takip edelim… Yasal süreç elbette başlatılacak ancak dikkat çekmek istediğim asıl husus terör örgütü üyeleriyle fotoğraftaki siyasetçileri sadece fotoşopla yan yana getirebilirsiniz. Anlatabildim mi?”

AKP’Lİ SİYASETÇİLER İÇİN BU MONTAJ YAPILSA KIYAMET KOPARDI

AKP’li Hamza Gönenç’in, sosyal medyadan paylaştığı bu fotomontajda, Kılıçdaroğlu, Akşener, İmamoğlu, Kaftancıoğlu gibi ünlü siyasetçiler küçük düşürülüyor.

İYİ PARTİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in photoshopla eklendiği fotoğrafa ilişkin İYİ Parti’den suç duyurusu geldi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı olarak, AKP Küçükçekmece Meclis Üyesi şahıs hakkında hukuki süreci başlattık. O iğrenç paylaşımı, bu şahsa prim vermemek için paylaşmıyorum fakat Genel Başkanımıza yönelik bu iğrenç ve alçak saldırılara karşı gereken neyse yapılacak!” ifadelerini kullandı. İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Ersin Beyaz da “Esra Albayrak’a yapılan ahlaksız saldırı olması gerektiği gibi hemen her kesim tarafından lanetlendi. Bu ahlaksız için de aynı duyarlılık gösterilmeli; AKP ve Küçükçekmece belediye meclisinden atılmalıdır” dedi.

Devamını oku

Gündem

Kameraman ne yapacağını şaşırdı! Canlı yayındaki eşeğin sebep olduğu güldüren anlar

Yayınlanma tarihi

-

Canlı yayın esnasında spikerin hemen arkasında bulunan eşeğin cinsel organını sonradan fark eden kameramanın zor anları sosyal medyada  çok paylaşıldı.

Devamını oku

Gündem

CNN Türk spikeri Gözde Atasoy Kökçü, canlı yayında görevinden ayrıldı

Yayınlanma tarihi

-

CNN Türk spikerlerinden Gözde Atasoy Kökçü, bugün gerçekleşen yayının son bölümünde görevden ayrıldığını duyurdu.

Kökçü, “Bu benim CNN Türk ekranlarındaki son yayınımdı. Siz değerli izleyicilerimize bunca yıldır beni yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda yeniden buluşmak dileğiyle, hoşçakalın” dedi.

Demirören Medya Grubu’na ait CNN Türk’ün spikeri Gözde Atasoy Kökçü kanalla yollarını ayırdı. Atasoy, ayrılık kararının bugünkü canlı yayınının son bölümünde duyurdu.

CNN Türk’te hafta içi her gün, “Bugün” programı ile izleyici karşısına çıkan spiker Gözde Atasoy Kökçü kanalla yollarını ayırdı.

2011 yılında CNN Türk’ten Kanal D’ye geçen Gözde Atasoy, medya grubunun el değiştirmesinin ardından tekrar CNN Türk’e çekilmişti.

EKRANDAN VEDA ETTİ

Atasoy, bugünkü canlı yayında “Bu benim CNN Türk ekranlarındaki son yayınımdı. Siz değerli izleyicilerimize bunca yıldır beni yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda yeniden buluşmak dileğiyle, hoşçakalın” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Popüler İçerikler