Takip Edin

Gündem

Süleyman Soylu’nun istifa etmesine sebep olduğu iddia edilen PELİKAN grubu kimdir??

Yayınlanma tarihi

-

Süleyman Soylu’nun istifası hakkında siyaset kulislerinde, AKP içerisindeki Pelikan grubu ile bu gruba karşı duruş sergileyenlerin kavgasının bir sonucu olduğu konuşuluyor. Soylu’nun istifasının kabul edilmemesinin ardından şimdilik taht kavgasında kazanan yok. Peki Soylu’nun istifası neden kabul edilmedi? Bunun cevabının verebilmek için kısaca yaşananlara bakalım.

Pelikancıların yuvalandığı ve Damat Albayrak’ın kardeşinin başında bulunduğu Turkuaz grubu, Soylu’yu neredeyse iki yıldır haber bile yapmıyordu. İçlerinde Sabah, Takvim, atv, a haber gibi yayın organlarını barındıran Turkuaz grubu yazarlarından Mahmut Övür, Soylu’nun yerine kimin geleceğini bile yazdı. Hatta, atama kararını bile paylaştı. Ancak, hemen bu paylaşımını sildi.

Pelikancılar Soylu’nun istifasının kabul edilmesi için yoğun faaliyet içine girmişti. Hatta Soylu’nun yerine Muhterem İnce’nin atandığını gösteren bir yazı da paylaştılar. Ama onu da hemen sildiler.

Takvim’in Ankara Temsilcisi Zafer Şahin  de aHaber’e bağlandı ve “Süleyman Soylu’nun istifasının Cumhurbaşkanlığının bilgisi dahilinde olduğunu teyitledim” dedi.

Daily Sabah gazetesi de son dakika haberini anlamlı bir biçimde verdi. 250 bin insanın sokağa dökülmesine vurgu yaptı.

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa etti. Cuma gecesi sokağa çıkma yasağının ardından 250 bin insan marketlere ve fırınlara akın etti” diye verdi.

Pelikancı bilinen Hilal kaplan ve Selman Öğüt de hemen furyaya katıldı.

Ancak Pelikancıların bu çabası istifanın kabul edilmemesiyle boşa gitti. Şimdi gece boyunca yaşanan gelişmelere bir bakalım.

TELEFONUN NOT DEFTERİNE YAZILAN İSTİFA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyadan istifa ettiğini duyurdu.
Öncesinde de Ahmet Hakan ile yaptığı görüşme sırasında istifa edeceğinin sinyalini vermişti.
Süleyman Soylu, akşam saatlerinde sosyal medya hesabından görevi bıraktığını açıkladı.
Soylu’nun istifa metnine dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama, telefonun not bölümüne yazmış istifayı.
Resmi mühür, imza, İçişleri Bakanlığı antetli kağıdına değil.
Telefonun Not Defteri.
Ayrıca…

İKİ FAKTÖR

Saray’dan gelen kulis haberlere göre, iki faktör devreye girdi.
1. Damat Berat Albayrak’a yakın AHaber ve Sabah grubundaki yazarlar ile haberlerin etkisi.
2. MHP ile olan ortaklık.

Pelikancıların medya organı olarak adı geçen AHaber ve Sabah gazetesi;
“Soylu’nun istifası kabul edildi.” ” Yerine Muhterem İnce geçecek” haberlerini verdi.

Damat Albayrak’ın ekibinin hatası Erdoğan’ın “şahsım” duruşu.
Çünkü, Erdoğan kendisi adına karar verilmesine, kendisine sorulmadan karar alınmasına izin vermiyor.
Daha istifayı kabul etmeden çıkan bu haberler Erdoğan’ı kızdırdı.

İkinci faktör ise MHP ile olan durum.
MHP, Soylu’ya destek veriyor.
Kulislerden gelen bilgiye göre bu iki faktör devreye girince Soylu’nun istifası kabul edilmedi.

Süleyman Soylu, Pelikancıların tepesindeki isim Albayrak’a omuz atan bir isimdi. Bilal Erdoğan ile olan yakınlığını saklamıyordu.

Salgın malgın dinlemeyen taht oyunları hafta sonu daha da sertleşti. Saray kavgasında kazanan yok.
İstifanın kabul edilmemesiyle parti içi çatlağın büyümesi engellendi.
Ama yarın öbürü gün, Sabah veya AHaber’den birileri istifa edebilir. O zaman kaybeden veya kurban ortaya çıkar.

PELİKAN GRUBU KİMDİR?

Damat Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen Pelikan grubunun adını Türkiye ilk defa 2016’da dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu yerden yere vuran bildiri ile duydu.

Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlıktan azledilme sürecine etki eden, damat Berat Albayrak’a çok yakınlığı ile bilinen Pelikancılar ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül arasında patlayan o kavga.

Albayrakların sahibi olduğu Sabah Gazetesi’nin yazarı Dilek Güngör, yazısında yargıda tuhaf işler olduğunu iddia ederek bazı FETÖ’cülerin yargıda yeniden kritik noktalara getirildiğini ileri sürmüştü

AKP içinde ayrı bir grup oluşturan Pelikancılar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a verdikleri destekle biliniyor.

Bunun yan ısıra Erdoğan’a yakın bakan ve millevekillerinin bazıları da Pelikancılara karşı duruş sergiliyor. Bu isimlerin başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski metin yazarı ve AKP Ankara Eski Milletvekili Aydın Ünal geliyor.

Ünal son olarak “FETÖ ve PKK’dan daha tehlikeli, içerdeki sinsi ur, partiyi zehirleyen Pelikan Örgütü derhal kararlılıkla tasfiye edilmelidir” sözleriyle gündeme gelmişti.

Erdoğan, Pelikancılar grubunun merkezi olan ve Pelikan Yalısı olarak bilinen Bosphorus Global’i ziyaret etmişti

Aydın Ünal’ın bu çıkışından yaklaşık üç ay sonra Erdoğan’dan dikkat çeken bir ziyaret gelmişti. Erdoğan, Pelikancılar grubunun merkezi olan ve Pelikan Yalısı olarak bilinen Bosphorus Global’i (Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi) ziyaret ederken, yaklaşık 1.5 saatlik bir görüşme gerçekleştirmişti.

Pelikancıların sosyal medyadaki hesaplarından biri olarak bilinen “debuffer” adlı Twitter kullanıcısı, “İbrahim Eren, Şenol Kazancı ve Mustafa Varank’ın müşterek kankası Aydın Ünal’ı biraz daha yakından tanıyalım mı?” diyerek bu isimler hakkında mesajlar yayımladı.

Mesajlarda Aydın Ünal’ın eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakın olduğu, AKP’yi sert sözlerle eleştirdiği ve siyaseten zora soktuğu belirtilip Varank, Kazancı ve Eren gibi isimlerin de Ünal’a destek verdiği öne sürüldü.

Aydın Ünal da bu mesajlara, “Devletin ve siyasetin kodlarını az çok öğrendim. İstesem, çok para kazanabilir, ‘uyumlu’ olup makamlarımı koruyabilirdim. Ama ben konuşmayı, kavgayı, mücadeleyi seçtim. Makamını kaybettiği için konuşanlardan değil, makamını kaybetmek pahasına konuşanlardanım” ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİNDEN AYDIN ÜNAL’A DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret ettiği Pelikancıların hedefindeki Aydın Ünal’a, AKP’den daha sonra istifa eden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da destek vermişti.

Kaynak: www.abcgazetesi.com

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Bu adamı herkes mutlaka dinlesin! Almanya ile Türkiye arasındaki farkı öyle güzel anlattı ki!

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’da yaptığımız sokak röportajlarımızda Almanya’da yaşayan gurbetçi bir adama denk geldik, şimdiye kadar yaptığımız en iyi sokak röportajı demek iddialı olmaz. Bu adamı herkesin mutlaka dinlemesi lazım.

Devamını oku

Gündem

Köyün imamı, çocuk istismarından tutuklandı

Yayınlanma tarihi

-

Sakarya’dan sonra bir iğrenç olay da Van’da… Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın 12 yaşındaki kız çocuğuna tacizden tutuklanmasının ardından bir köy imamı da aynı suçtan cezaevine gönderildi. Kız çocuğunun ise 9 yaşında olduğu öğrenildi.

Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre;

Sakarya’daki tarikat liderinin 12 yaşındaki küçük kızı istismar etme haberinin ardından Van’dan da iğrenç bir haber geldi. Van’da 36 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası bir köy imamı çocuk istismarından cezaevine gönderildi. Korkunç olay Van’ın Gevaş İlçesi’de gerçekleşti. Tarih 21 Temmuz 2020. Aladüz Köyü’nde altı yıldır imamlık yapan 36 yaşındaki T.A. kitap almak için camiye gelen 9 yaşındaki İ.B. adlı kız çocuğunu pantolonunu çıkararak elle taciz etmekle suçlandı. Küçük çocuk İ.B. ifadesinde korkunç olayı şöyle anlattı:

“3 arkadaşım ve kardeşim ile camiye kitap almaya gittik. Hoca diğerlerini kovdu. Beni kolumdan tutup yukarıya çıkardı. Pantolonumu çıkarmamı istedi. Çıkarmak istemedim. Zorla çıkardı. Parmağıyla cinsel organıma dokundu. Kolunu ısırıp kafasına yumruk atarak kaçtım.” Anne S.B. ise kızını saklanırken bulduğunu söyledi ve ekledi: “Kızım iki eli ağzında korkar bir halde duruyordu. Ne olduğunu sorduğumda ‘Anne, ben indirmedim’ dedi.” İmam T.A.. iddiayı yalanladı. Avukatı ise çocuğun zeka geriliğinin bulunduğunu ileri sürdü. T.A., Gevaş Sulh Ceza Hakimliği tarafından çocuğun basit istismarı suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Devamını oku

Gündem

Recep Tayyip Erdoğan ve Mansur Yavaş görüşmesi MHP’yi çok kızdırdı

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın görüşmesinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek çok sert tepki gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray’da bir araya gelerek Ankara’nın sorunları üzerine görüş alışverişinde bulundu. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından detaylar kamuoyu ile paylaşıldı.

Ankara’nın asırlık çınarı MKE Ankaragücü’nün mali sıkıntıları, fuar alanı inşasında yaşanan sorunlar ve Gençlik Parkı’nın yeniden Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devri konularında görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede Cumhurbaşkanı’na başta su altyapı ve arıtma projeleri olmak üzere önemli projeler hakkında bilgi verildi. Otobüs kredisi kullanımı, metro projeleri ve yeni yolların açılması gibi başlıklarda ilgili bakanlıklar ve bürokraside yaşanan tıkanmaların aşılması için destek talebinde bulunuldu.

MHP’DEN GÖRÜŞMEYE TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın görüşmesine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek’ten çok sert tepki geldi.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Çiçek, “Mansur Yavaş, geçtiğimiz hafta AKP Ankara İl Başkanıyla görüştü. Bugün de Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile görüşecek… Hayırdır CHP, neler dönüyor partinizde? Terör örgütleri ve teröristlere gösterdiğiniz ilgiden biraz zaman ayırın da belediye başkanlarınızla ilgilenin biraz…” diye yazdı.

İşte o mesaj:

CUMHURBAŞKANLIĞI DA DUYURDU

Erdoğan ile Yavaş görüşmesinin ardından Cumhurbakşanlığı Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Cumhurbaşkanı @RTErdogan , Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı umhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti” ifadeleri kullanıldı.

MANSUR YAVAŞ’TAN AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da sosyal medyadan Erdoğan’a teşekkür ederek, “Cumhurbaşkanı Sn. @RTErdogan’a Ankara’nın önemli sorunları ve temel altyapı projeleri ile ilgili bilgi sunduk. Süreçte yaşanan bazı bürokratik sorunların aşılması için destek talep ettik. Sn. Cumhurbaşkanı’na taleplerimize olumlu yaklaşımları nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Popüler İçerikler